Yüksek sıcaklık süperiletken malzemelerin üretim ve elektriksel ölçme sistemlerinin incelenmesi
Study of production and electrical merasurement systems of high temperature superconductors
  1. Tez No: 596422
  2. Yazar: RAZİYE SALIŞ BAŞARAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ COŞKUN DENİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışmada, x=0.1, 0.2, 0.3 ve 0.4 oranlarında kısmi Pb katkılı Bizmut tabanlı Yüksek Sıcaklık Süperiletken Malzemeler, Katı-Hal-Reaksiyon Metoduna göre 4 farklı rejimde hazırlanmıştır. Bu rejimler, bir ve iki kez 800°C'de 20 saat kalsinasyon ile bir ve iki kez 850°C'de 150 saat sinterizasyon kombinasyonlarını içermektedir. Sinterizasyon, oksijen ortamında açık tüp fırında oda sıcaklığından 850°C'ye 120 dakikada ulaşacak ve sinterizasyon bitiminde fırın içinde kendi halinde oda sıcaklığına soğuyacak şekilde programlanmıştır. Pelletlemeler, dört farklı kalsinasyon-sinterizasyon rejiminde hazırlanan toz malzemelerin kalıp içerisine konarak, oda sıcaklığında ≈450MPa basınç altında hidrolik preste preslenmesiyle elde edilmiştir. Neticede elde edilen süperiletken seramik örneklerin XRD ve SEM analizleri incelenerek, hazırlanan dört farklı kalsinasyon-sinterizasyon rejiminin, yani kalsinasyon ve sinterizasyon tekrarının süperiletken yapıya etkisi incelenmiştir. Örneklerin Elektriksel ölçme sistemleri, Direnç-sıcaklık ölçümleri açısından teorik olarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this work, bismuth-based and Pb-dopped high Tc superconducting materials with stochiometric ratios of x=0.1, 0.2, 0.3 and 0.4 are prepared by the conventional solid-state-reaction method in four different regimes. These regimes involve combinations of once and twice calcination at 800°C with a duration of 20 hours and once and twice sintherization at 850°C with a duration of 150 hours. Sinterization was programmed to reach 850°C in 120 minutes in open air so as to cool down on its own inside the oven down to the room temperature after the sintering has finished. Pelletization was achieved by pressing the powder materials prepared under four different regimes by putting inside a mold and using an hydraulic press under a pressure of ≈450MPa at the room temperature. Eventually, effect of preperation in four different regimes, that is, effect of repetition of calcination and syntherization to the superconducting structure are studied by the XRD and SEM analyses of the obtained superconducting cuprates. Electrical measurement systems are studied in terms of resistivity-temperature measurements theoretically.