Medeni hukukta hata kavramı
Error in civil law
- Tez No: 596473
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİL AKKANAT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 441
Özet
Hukuki işlemlerin temelinde yatan iki olgu, irade ve irade beyanıdır. Bir kimsenin hukuki işleme yönelik iradesinin hatalı olarak oluşması veya mevcut iradesinin hatalı olarak dış dünyaya açıklanması durumunda, bunun işleme etkisinin ne olacağı hukuk öğretisinin cevaplaması gereken bir sorudur. Özel hukuka hâkim olan güven prensibi, geçerli bir hukuki işlemin kurulabilmesi için beyanın yöneltildiği kişinin dürüstlük kuralı uyarınca, bu beyana verdiği anlamı temel almaktadır. Özel hukukta geçerli diğer bir ilke olan irade serbestisi ise kişinin sadece arzu ettiği hukuki işlemle bağlı olması gerektiğini kabul etmektedir. İşte hataya ilişkin kurallar güven prensibi ve irade serbestisi arasındaki sınırı çizerek, bu iki ilkenin birlikte uygulama alanı bulabilmesini sağlamaktadır. Çalışmamız kapsamında ilk olarak hata kavramı ve türleri incelenmiş, daha sonra medeni hukukun farklı dalları da dikkate alınarak, hatanın hukuki işleme etkisi değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Legal transactions base on intent and declaration of intent. It should be answered by doctrine, what is the effect of a mistake at the formation of the intent and declaration of it. Trust principle, which dominates private law, bases on the point of the receiver of the declaration. On the other hand, other dominating principle of the private law, which is called freedom of will dictate that someone can only be part of transactions, which are compatible with his / her intents. Regulations about the error draw the line between these two opposite principles and thus trust and freedom of will principles become suitable with each other. Within the scope of our thesis we focus firstly on the definition and types of error, afterwards analyze the effects of error on legal transactions in different branches of the civil law.