İnsan hakları eğitiminin polis halk ilişkilerine etkisi
Effect of human rights trainings to police and public relations
  1. Tez No: 377689
  2. Yazar: MUSTAFA ATAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH KOÇAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Kamu Yönetimi, Public Relations, Public Administration
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Türkiye'nin insan hakları ihlallerinden dolayı ödediği tazminatların büyük bölümü kolluk kuvveti dediğimiz polis ve jandarmanın yapmış olduğu ihlaller teşkil etmektedir. Bir toplumun demokratik olmasının ölçüsü genellikle polisin/jandarmanın davranışları ile ölçülmektedir. Yani polisin yapmış olduğu bir hata veya hukuka uygun olmayan bir davranış, ülkenin dışa ve içe karşı medeni olup olmamasıyla doğrudan ilişkilidir. O halde bunu nasıl gerçekleştireceğiz ? sorusu gündeme gelmektedir. Burada da polisin eğitimi gündeme gelmektedir. Polis bu eğitimi almıyor da mı insan hakları ihlalleri meydana gelmektedir. Polis Akademisinin kuruluşundan bu güne bakıldığında insan hakları eğitiminin müfredatta her zaman yer aldığı görülmektedir.O zaman şu soru akla gelmektedir. Polisin bu kadar yıldır insan hakları eğitimi almasına rağmen neden hala ülkemiz Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin binlerce sterlin cezalarına maruz kalıyor. Demek ki polisin insan hakları eğitiminde belli reformlar yapmak gerekiyor. Günümüzde bilim ve teknoloji çok büyük bir hızla değişmektedir. Bu hızlı değişim karşısında polis eğitiminde birçok sorunlarla karşı karşıya kalınmaktadır. Bunun sonucu olarak ta polisle ilgili beklentiler ve görevler artmaktadır. Toplumda güvenlik ve huzuru sağlamakla görevli olan polis teşkilatının personelinin devamlı toplumdaki gelişmelere paralel olarak etkili ve verimli bir eğitimden geçmesi gerekir. Demokratik hayatta kamu düzeni ve güvenliği demokrasiye, insan haklarına ve hukukun üstünlüğüne saygılı, bilgili, disiplinli polisler ile sağlanabilir. Polislerin suç ve suçlu ile mücadele ederken insan hakları ve hukuk kuralları içerisinde görev yapması gerekir. Polislerin bu bilgileri teorik olarak almalı yeterli olmayıp görevde buna uygun tutum ve davranışları göstermeleri gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Effect of Human Rights Trainings to Police and Public RelationsMost of the compensations paid by Turkey are the result of human rights violations induced by law enforcement agencies that are namely the police and the gendarme.The level of democracy in a country is generally assessed in line with the attitudes of police and gendarme. In other words, any illegal acts or mistakes of the police are directly related with the level of civilized attitude of a country either in domestic or international settings. Thus we happen to face the question of how should we achieve it? At this point, trainings for police become a current issue. Could one of the reasons of human rights violations be the lack of such trainings? So, we face another question; despite the fact that the police have attended to human rights trainings for many years, why has Turkey been subject to ECHR compensations of thousands of pounds? That is to say, certain reforms should be made in human rights trainings for the police. In our day, science and technology change at a great pace. This pace brings about many problems in police training and consequently increases the responsibilities and tasks of the police. Being an agency responsible for establishing and maintaining security and peace in societies, the police needs to be trained in parallel with social developments constantly and effectively. Public safety and security of democratic societies can be ensured only by means of informed and disciplined policemen who respect to human rights, democracy and superiority of law. In fighting against crime and criminals, the police should act in line with human rights and the rules of law. Of course just theoretical information would not be enough; the police should be ready to actually behave in line with the human rights trainings.