Usuli işlemlerde irade sakatlıkları
Defective will in procedural action
- Tez No: 258035
- Danışmanlar: PROF. DR. TİMUÇİN MUŞUL, DOÇ. DR. ABDURRAHİM KARSLI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk (Medeni Usul ve İcra İflas Hukuku) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Medeni Usül İcra İflas Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 332
Özet
Usuli işlemlerde irade sakatlıklarının incelendiği bu çalışmada, üç ana bölüm yer almaktadır. Çalışmanın ilk bölümünde, usuli işlem kavramı, şartları ve özellikleri incelenmiştir.İkinci bölümde, irade sakatlığı hallerinin (hata, hile ve ikrah) maddi hukukta ne şekilde düzenlenmiş olduğu ve maddi hukuk tarafından hangi durumlarda irade sakatlığı halinde bir hukuki işlemin iptal edilebileceği üzerinde durulmuştur. Çalışma konumuzun temelini oluşturan üçüncü bölümde ise usuli işlemlerde irade sakatlığı halleri incelenmiştir. Bu bölümde usuli işlemler, özellikle, çifte karakterli usuli işlemler ve usul sözleşmeleri olarak ayrıma tabi tutulmuş ve bu hallerde söz konusu olabilecek irade sakatlığı hallerinin incelenmesi yapılmıştır. Sonuç bölümünde ise, çalışmamızın sonucunda vardığımız kanaatler ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, in which defective will in procedural action is examined, there are three principal chapters. In the first chapter, the notion, the conditions and the characteristics of procedural action are studied. In the second chapter, we focused on the provisions of substantive law regarding the cases of defective will (fault, fraud and compulsion) and on cases which substantive law annul legal transactions due to defective will. In the third chapter which underlies the subject of this study, the cases of defective will in procedural actions are examined. In this chapter, the procedural actions are particularly categorized as double functioned procedural actions and procedural contracts, and cases of defective will that can be in question regarding these actions are examined. In the conclusion, our opinions, reached as the result of this study, are set forth.