Deprem riskinin afet lojistiği depo yerleşimine etkisi: Bursa ili örneği
The effect of earthquake risk on humanitarian logistics: Bursa
  1. Tez No: 596493
  2. Yazar: ENİS ABBASOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERDAL EMEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Ülkemizde meydana gelen afetler arasında en başta depremler yer almaktadır. Depremler, zaman ve konum açısından tahmin edilemez ve engellenemezler. Bu nedenle, afet sonucunu kontrol edebilmek amacıyla etkin bir afet yönetim planlaması yapmak gereklidir. Afet müdahalesi için kurulacak tesislerinin en uygun şekilde konumlandırılması afet yönetiminin en temel çalışmalarındandır. Bu tez çalışmasında afet sonrası gereken yiyecek, ilaç ve barınma gibi yardım malzemelerinin depolanacağı yerlerin seçilmesine, deprem büyüklüğünün etkisi incelenmiştir. Ele alınan problemin çözümü üç aşamadan oluşmaktadır. İlk aşama, seçilen bir bölgenin geçmiş deprem kayıtları dikkate alınarak Gutenberg – Richter deprem modeline göre gelecekteki deprem risklerinin belirlenmesidir. İkinci aşama, bu kayıtlardan yıkıcı etki yaratabileceklerin sismik etkisini değerlendirerek, yerleşim bölgelerinde olumsuz etkilenecek kişi sayılarının tahmin edilmesidir. Üçüncü aşama, kademeli kapsama modeli ele alınarak iki aşamalı bir afet tedarik lojistiği oluşturulmasıdır. Önerilen model, Bursa ilinde afet yönetim hazırlık aşamasında lojistik depolarının yer seçim problemine uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Earthquakes are one of the most devastating disasters in Turkey and being unpredictable and unavoidable in terms of time and location; effective disaster management planning is, therefore, necessary to control the implications of disasters. Optimal positioning of the humanitarian aid facilities is a significant study area for disaster management. In this thesis study, the effects of earthquake magnitude on the selection of locations where the necessary supplies are stored are analyzed. The problem addressed consists of three stages. The first stage is to estimate the number of people who will be affected by the seismic impacts in a selected region by taking into account the past earthquake records. The second stage is to determine the future earthquake risks from these records according to Gutenberg–Richter method. The third stage is to create a two-stage disaster supply logistics by considering the level coverage model. The proposed model has been applied to the location problem of logistics warehouses during the disaster management preparation stage in Bursa.