599 numaralı Karaman eyaleti Timar Rûznâmçe defterinin analizi
Analysis of Tımar Rûznâmçe record No. 599 of Karaman province
  1. Tez No: 596503
  2. Yazar: SEVİLAY DEMİREZEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE ERDOĞAN ÖZÜNLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeniçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu çalışma, 599 numaralı Karaman Eyaleti Timar Ruznamçe Defterini çok yönlü incelemeyi amaçlamaktadır. Çalışmanın analizi, H. 989 (1581-1582) yılını kapsamaktadır. XVI. yüzyıl sonlarına denk gelen bu dönemde, Osmanlı Devleti için askerî, iktisadî ve sosyal açıdan önemli bir yere sahip olan timar sistemi, büyük bir değişim ve dönüşüme maruz kalmıştır. Çalışmaya adını veren bölgenin Osmanlı Devleti içerisindeki konumu değerlendirilirken Karamanoğulları Beyliğine de temas edilmiştir. Çünkü Karaman Eyaleti'nin idarî sınırları ile Osmanlı ülkesine dâhil edilen Karamanoğlu Beyliği toprakları arasında bir paralellik vardır. Osmanlılar, kendilerini Anadolu Selçuklu Devletinin varisi olarak gören bu beylikle uzun yıllar mücadele etmek zorunda kalmıştır. Karamanoğulları Beyliğinin egemenlik altına alınmasıyla birlikte, diğer eyalet yapılanmalarında olduğu gibi bu bölge için de tahrir çalışması yapılmıştır. Elinizdeki çalışmada, Osmanlı Devleti taşra teşkilatlanmasında Karaman Eyaleti olarak geçen bölgenin timar düzeni ve idarî yapılanmasını, ortaya çıkan veriler üzerinden incelenmiştir. Tezin bölümleri timar rûznâmçe defterleri esas alınarak, diğer arşiv belgeleri ve telif-tetkîk eserlerden de yararlanılarak oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aims to analyze 599 numbered Tımar Ruznamçe register book of Karaman province in multiple aspects. Analyze of the study involves the years between 1581-1582 (Hegira calendar 989). In this period occurring towards the end of XVI. Century, the Tımar system (Manorial system) which has an important place for the Ottoman Empire in terms of military, economic and social issues has altered and transformed extensively. While the region's position in the Ottoman Empire which gives its name to the study is evaluated, the Karamanid Dynasty is also mentioned. Because there is a parallelism between Karaman province's executive borders and Karamanid Dynasty's lands which was incorporated into the Ottoman Empire. Ottomans had to struggle with this beylic (principality) over years who saw themselves as a successor of Anatolian Seljuk Empire. Along with the Karamanid Dynasty is hegemonized, register operations had also been arranged for this region as in the case of other province's settlements. In this study, tımar organization and administrative structure of the region called Karaman Province in the Ottoman Empire's provincial organization has been analyzed through the emerged data. Chapters of the thesis are constituted based on the tımar ruznamçe register books and also by benefiting from the archive documents and copyright and examination works.