Monogerm hibrid şekerpancarı ıslahında familya seçimi
Family selection in monogerm hybrid sugarbeet breeding
  1. Tez No: 95781
  2. Yazar: FEHMİ MERT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEL?L ER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi MONOGERM HİBRİD ŞEKERPANCARI ISLAHINDA FAMİLYA SEÇİMİ Fehmi MERT Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarla Bitkileri A mı bil i m Dalı Danışman: Prof.Dr. Celâl ER Bu araştırma 1998 yılında Türkiye Şeker Fabrikaları AJJ.'nin Şeker Araştırma Enstitüsü, Konya, Ilgın ve Hasankale Deneme İstasyonlan'nda, 3 farklı ekolojide yâratülmuştflr. Araştırmada; 1997 yılında Şeker Enstitüsün'de geliştirilen monogenn tek bitkilerden seçilen şekerpancarı familyaları arasında, verim ve kalite farklılıkları belirlenmiştir. Toplam 61 familya ve 3 çeşit, 8x8 m'lik parsellere kısmen dengede latis deneme desenine göre 6 tekerrürlü olarak ekilmiştir. Elde edilen sonuçlara göre en yüksek pancar verimi, Konya'da 7238 kg/da İle 16 numaralı çeşitte, Ilgın, Hasankale ve uç ekoloji sonucunun birleştirilmiş haliyle Ese, sırasıyla 7412 kg/da, 4682 kg/da ve 4939 kg/da İle 48 numaralı çeşitte bulunmuştan En dOşflk pancar verimi ise Konya, Ilgın, Hasankale ve öç ekoloji sonucunun birleştirilmiş haliyle ise, sırasıyla 3826 kg/da 3750kg/da, 2788 kg/da ve 337Skg/da ile 54 numaralı familyada bulunmuştur. En yüksek şeker varlığı, Konya'da %18.99 ile 16 numaralı çeşitte, Ilgın'da %20.67 İle 8 numaralı familyada, Hasankale'de %2Q.9I İle 35 numaralı familyada, flç ekoloji sonucunun birleştirilmiş haliyle İse, %20,07 İle 8 numaralı familyada bulunmuştur. En düşük şeker varlığı İse Konya'da %16.95 İle 6 numaralı familyada, Ilgın, Hasankale ve üç ekoloji sonucunun birleştirilmiş haliyle ise, sırasıyla %17.Su, % 19.59 ve %18.17 Ue 3 aumaraü familyada bulunmuştur. En yüksek arıtılmış şeker varlığı, Konya'da %16.86 fle 57 numaralı familyada, Ilgın'da %1&26 ile 8 numaralı familyada, Hasankale'de % 18.71 ile 35 numaralı familyada, üç ekoloji sonucunun birleştirilmiş haliyle ise %17.81 İle 8 numaralı familyada bulunmuştur. En düşük arıtılmış şeker varlığı ise Konya'da %14.53 İle 6 numaralı familyada, Ilgın'da %14.52 Ue 3 numaralı familyada, Hasankale'de %17.17 ile 54 numaralı familyada, flç ekoloji sonucunun birleştirilmiş haliyle İse, %15S5 İle 3 numaralı familyada bulunmuştur. En yüksek arıtılmış şeker verimi, Konya'da 1207 kg/da İle 16 numaralı familyada, Ilgın, Hasankale ve flç ekoloji sonucunun birleştirilmiş haliyle ise, sırasıyla 1209 kg/da, 872 kg/da ve 1090 kg/da İle 48 numaralı çeşitte bulunmuştur. En düşük arıtılmış şeker verimi İse Konya'da, Ilgın'da, Hasankale'de ve üç ekoloji sonucunun birleştirilmiş hali İte; sırasıyla 559 kg/da, 599 kg/da, 480 kg/da ve 524 kg/da İle 54 numaralı familyada bulunmuştur. 2000, 67 sayfa ANAHTAR KELİMELER: Pancar verimi, şeker varlığı, antüıtuş şeker varlığı, arıtılmış şeker verimi DOj&üMAjnnsYOft merkep
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis FAMILY SELECTION IN MO NOG E RM HYBRID SUGARBEET BREEDING Fehmi MERT Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Field Crops Supervisor: Prof.Dr. Celâl ER This research was carried out Etimesgut Station of Sugar Institute of Turkish Sugar Factories Company at three the different ecology (Konya, Dgm and Hasankale experiment Station ) in 1998. The aim of this study was to compare the differences of the yield and quality in the families selected from monogerm single plants İn 1997. Total 61 families and three varieties were used as material aud sown at partially balanced lattices experimental design with six replications at 8 x 8 m. Plot size. According to the results; while the highest root yield (7238 kg/da ) was determined In Fiona variety in Konya, Loretta variety gave the highest root yield in Ilgın, Hasankale and the combined analysis for three regions with 7412 kg/da, 4682 kg/da and 4939 kg/da respectively. The lowest root yields were obtained from family number 54 İn Konya, Ilgın, Hasankale and combined analysis for three regions with 3826 kg/da, 3750kg/da, 2788 kg/da and 3375 kg/da respectievely. Wile the highest sugar contents(18.99 %, 20.91 %) were found In family number 16 and 35 and in Konya and Hasankale respectively, family number 8 gave the highest sugar contents (20.67 %, 20.07 %) İn Ilgın and combined analysis for three regions respectively. While the lowest sugar contents (16.95 %) was found in Konya. Family number 3 gave the lowest sugar contents (1730 %, 1939 %, 18.17 %) İn Ilgın, Hasankale and combiened analysis for three regions respectively. The highest pure sugar contents (16.86 %, 18J6 %, 18.71 %, 17.81 %) were determined in family number 57, 8, 35, 8 in Konya, Ilgın, Hasankale, the combiened analysis for three regions respectively. The lowest para sugar contents (1433 %, 1432 %, 17.17 %, 1533 %) were obtained from family number 6, 3, 54, 3 in Konya, Ilgın, Hasankale, the combiened analysis for three regions respectively. Family number 48 gave the highest pure sugar yields (1209 kg/da, 872 kg/da, 1090 kg/da ) ugın, Hasankale, combiened analysts for three regions respectively. The highest pure sugar yield (1207 kg/da ) were obtained from family number 16 İn Konya. Family number 54 gave the lowest pure sugar yields (559 kg/da, 599 kg/da, 480 kg/da, 524 kg/da ) İn Konya, Ilgın, Hasankale and combiened analysis for three regions respectively. 2000, 67 page. KEY WORDS: Root yield, sugar content, pure sugar content, pure sugar yield.