Aynı iklim kuşağında farklı arazi kullanımları altındaki toprakların bazı özelliklerindeki değişim
Change on some properties of soils under different land use inthe same climate
  1. Tez No: 596522
  2. Yazar: MURAT DURMUŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FERHAT TÜRKMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ordu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışmada, aynı iklim kuşağında farklı arazi kullanımları altındaki toprakların bazı özelliklerindeki değişim araştırılmıştır. Çalışma, Giresun ilinin Eynesil ilçesi Ören Beldesi, Kemerli ve Balcılı köylerinde orman, fındık ve çay alanlarında gerçekleştirilmiştir. Bu alanlardan 60 adet bozulmuş toprak örneği alınmıştır ve fiziksel ve kimyasal analizleri yapılarak arazilerin toprak özellikleri incelenmiştir. Her farklı araziden 0-30 cm derinlikten örnekler alınmış ve koordinatlar kaydedilmiştir. Bu verilerden CBS yardımıyla IDW (Ters Mesafe Ağırlıklandırma) dağılım haritaları oluşturularak haritaların yorumlamaları yapılmıştır. Bütün sonuçlar göstermiştir ki topraklar kumlu ve tınlı bünyeye sahiptir, OM yeterli bulunmuştur. Çalışma alanındaki toprakların reaksiyonu orta ve hafif asit sınıfında yer almaktadır. Yapılan analizler sonucunda elde edilen değerlere göre N, Mg, Ca ve Cu değerleri yeterli miktarda oldukları tespit edilmiştir. Çalışma sonucunda P, K, Mn ve Fe miktarlarında noksanlıklar belirlenmiştir. K değerinde %83.69'unda ve Fe de ise %43'ünde noksanlıklar belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, effect on some soil properties of different land use in same climatic zone were investigated. This research was carried out in Ören, Kemerli and Balcalı villages and its near vicinity located at Eynesil district of Giresun province and 60 disturbed soil samples were taken from this forest, hazelnut orchard, tea garden and their physical and chemical analyze and soil properties of this areas were investigated. Surface soil samples (0-30 cm) were taken from every different areas and geographic coordinates were saved. Maps of IDW from this data using CBS were created. All data showed that soil texture classes were found as sandy and loamy and organic matter contents were sufficient. In this research reaction of soils were medium and slightly acid. According to all data N, Mg, Ca, and Cu content of soil samples were sufficient. But the content of P, K, Mn, Fe were found deficient. The deficient of K and Fe were determined as 83.69% and 43%, respectively.