İnternet sitelerinin korunması
Protection of websites
  1. Tez No: 596523
  2. Yazar: YAĞMUR YOLLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ PASLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, İletişim Bilimleri, Law, Communication Sciences
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk (Ticaret Hukuku) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 178
Özet
İnternet siteleri, bilgisayar tabanlı teknolojiler arasında neredeyse en eski ürünlerden biridir. Zaman içerisinde, teknolojilerin yaşadığı hızlı gelişim ve değişimler internet sitelerini de etkilemiş; internet siteleri birden çok çeşit görünüme, farklı teknik altyapılara ve farklı amaçlarla kullanım şekillerine bürünmüştür. Günümüzdeki teknolojiler sayesinde, kompleks ve özgün niteliği haiz pek çok internet sitesi bulunmaktadır. İnternet sitelerinin meydana getirilmeleri sırasında bu yaratıma dahil olan kişiler, ilgili yaratım için sermaye harcayıp emek göstermekte, bu şekilde farklı ve özgün bir internet sitesi yaratmayı amaçlamaktadır. İnternet siteleri için harcanan emek, olası ticari hacim, özgün bir ürün ortaya çıkarabilmek için sarf edilen çabayla birlikte değerlendirildiğinde internet sitelerinin hukuken koruma altına alınması gerektiği sonucuna ulaşılmalıdır. Ancak sağlanacak bu koruma, internet sitesini oluşturan unsurlara sağlanan tekil korumalar dışında; kullanıcılarla temas eden bütüne sağlanacak; başka deyişle internet sitesini bir bütün şeklinde kapsayacak bir koruma olmalıdır. Zira bir internet sitesi meydana getirilebilmesi için sarf edilen emek bu tekil öğeleri oluşturmaktan ziyade; ilgili tekil öğelerin bir bütün şeklinde bir anlam ifade edebilmesini sağlamak üzerine yoğunlaşmaktadır. Çalışmamız kapsamında; internet sitelerine sağlanacak hukuki korumanın tespit edilebilmesi için öncelikle internet sitelerine ilişkin detaylar incelenmiş, ardından sağlanacak hukuki korumanın tespiti için mevzuatımızda bulunan koruma sistemleri ele alınmış ve değerlendirmelerimize yer verilmiştir. Bu kapsamda, çalışmamızın asıl yoğunlaştığı nokta eser hukuku olmuştur. Zira internet sitelerine ilişkin korunmayı gerektiren temel değer, yaratımın taşıyacağı özgünlük ve hususiyettir. Ayrıca, ilgili bölümlerde internet sitelerinin çeşitli teknolojik altyapıları sebebiyle koruma kapsamının değişebileceği noktalar da incelenmiş ve çözüm önerileri sunulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Websites are almost one of the oldest products among computer-based technologies. In the course of time, deep rooted and rapid changes and developments have also affected websites. Therefore, websites may have various types of appearances, different technical infrastructures and usage for different purposes. By means of the technologies used nowadays, there are many websites having the features of complexity and originality. The individuals involved in the creation of the websites during development and design process make an effort and spend sum of money for the relevant creation, therefore they aim to create a distinctive and unique website. Considering the efforts made for the website and creating a unique and original work along with the commercial volume such websites may create today, it should be concluded that websites are required to be protected under the law. However, such protection should be ensured to the whole website making direct contact with the users other than the particular legal protection providing to the elements of the website. In other words, there should be a legal protection covers the website as a whole. Yet the efforts made to create a website concentrate upon ensuring the particular elements to make sense in the form of a whole, but not creating such particular elements solely. Within the scope of our study, firstly the details of the websites are assessed to determine the legal protection providing to the websites; then protection mechanisms in our legislation are addressed to indicate the legal protection to be provided and lastly our considerations are expressed. Within this scope, the main focus of our study is the law related to intellectual works. Due to the fact that fundamental values of the websites require legal protection are the originality of the creation and bearing the characteristic of the author in the relevant work. Additionally, in the related sections of this study, various technological infrastructures of the websites and the points whose the scope of the legal protection may change are discussed and solutions for such issues are proposed.