Iğdır ilindeki bitkisel ürün depolarının mevcut durumu, geliştirme olanakları ve planlanması
Current situation, development opportunities and planning of plant production stores in Igdır province
  1. Tez No: 596556
  2. Yazar: KÜRŞAT MAMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN KİBAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Iğdır Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyosistem Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu çalışmada, Iğdır ili, ilçe ve köylerindeki bitkisel ürün depoları ile ilgili anket çalışması yapılarak mevcut durumları araştırılmıştır. Mevcut durumda yapılmış olan depoların eksiklikleri göz önünde bulundurularak buğday tahılı için 1500 ton depolama kapasitesine sahip yatay bir betonarme deponun teknik verilere uygun şekilde planlanması amaçlanmıştır. Anket çalışmaları kapsamında bölgedeki bitkisel ürün depolarının çoğunun yıllar önce yapıldığı, buna bağlı olarak projelerinin bulunmadığı tespit edilmiştir. Aile tipi depoların ilkel yollarla yapıldığı, depolarda çatı eğim açılarının yetersiz olduğu ve tahıl için gerekli çevre koşullarının göz önünde bulundurulmadığı belirlenmiştir. Ayrıca soğuk hava depoları dışındaki depolarda depolama koşullarına uyulmadığı, doğal ve mekanik havalandırmanın yapılmadığı, depoların nem ve ısı yalıtımının sağlanmadığı, ürün depolanmasının kısa süreli ve depo ortamının sağlıklı olmadığı tespit edilmiştir. Çalışma sonucunda emniyetli ve güvenli bir depolama için depo duvar kalınlığı 32 cm, depo ortam sıcaklığının optimum durumda sağlanabilmesi için 90116.79 W' lık toplam ısı ihtiyacı belirlenmiştir. Sonuç olarak; bitkisel ürünlerin depolanma süresini arttırarak ürün niteliğini bozmadan depo fonksiyonlarını geliştirmek ancak; etkenlerin doğru bir şekilde tespit edilmesi ile mümkündür. Buna bağlı olarak birçok etkenin olduğu fakat en önemlilerinden biri olan ortam ısısının optimum koşulları sağlamasıdır. İyi bir iklimlendirme yapılabilmesi için ısı ve havalandırma hesaplamaları yapılarak depolanacak ürün için istenilen ortam sıcaklığı ve bağıl nem değerleri ile diğer çevresel koşullar kontrol altına alınarak daha uzun süre depolama ile üründe meydana gelebilecek kalite kayıpları en az düzeye indirilebilir.
Özet (Çeviri)
In this study, a questionnaire study was carried out on the plant warehouses in Iğdır province, district and villages and their current situation was investigated. In view of the shortcomings of the existing warehouses, it was aimed to plan a horizontal reinforced concrete warehouse with a capacity of 1500 tons for wheat grain in accordance with technical data. Within the scope of the survey studies, it was determined that most of the plant warehouses in the region were made many years ago and they did not have any projects. It was determined that the family type warehouses were made by primitive means, the roof slope angles in the warehouses were insufficient and the environmental conditions required for the grain were not taken into consideration. In addition, it was determined that the storage conditions were not observed in the warehouses except cold stores, natural and mechanical ventilation was not performed, the humidity and heat insulation of the warehouses were not provided, the storage of the product was short term and the storage environment was not healthy. As a result of the study, a total heat demand of 90116.79 W has been determined in order to ensure that the storage wall thickness is 32 cm and the storage ambient temperature is in optimum condition for safe and secure storage. As a result; improve warehouse functions without disturbing the product quality by increasing the storage time of plant products; it is possible with correct detection of factors. Accordingly, there are many factors, but one of the most important is that the ambient temperature provides optimum conditions. In order to make a good air conditioning, heat and ventilation calculations can be made and the desired ambient temperature and relative humidity values for the product to be stored and other environmental conditions can be kept under control and the quality losses that may occur in the product can be minimized.