Multidisciplinary design, optimization and performance analysis tool for ballistic missiles
Balistik füzeler için disiplinler arası tasarım, eniyileme ve performans analiz aracı
  1. Tez No: 596582
  2. Yazar: MISRA AYŞE ADSIZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ TÜRKER KUTAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Havacılık Mühendisliği, Aeronautical Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Havacılık ve Uzay Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Füze sistem tasarım süreci zorlu ve disiplinler arası bir süreçtir. Füze sistemi tasarım sürecinde, sistem tasarımı çok katı kuralları olan askeri standartlara uygun olarak yapılmalıdır. Savunma sanayinde teslimat tarihleri genellikle çok katıdır. Buna rağmen, kavramsal tasarım sırasında, gereksinimler sıklıkla güncellenir. Gereksinimlerin göz önüne alındığı ilk adım olan kavramsal tasarım sürecini mümkün olduğu kadar verimli ve hızlı bir şekilde gerçekleştirmek çok önemlidir. Ucuz ve en iyi performans parametrelerine sahip olan ürünler tercih edilir ve bu ürünlere sahip şirketler hayatta kalabilir. Bu amaçla, sistem tasarım sürecinin ilk adımı ve sistem tasarımının en önemli bölümlerinden biri olan kavramsal tasarım sürecinin optimize edilmesi gerekir. Bu çalışmada, kavramsal tasarım sürecini basitleştiren, hızlı bir şekilde tasarım alternatifleri yaratan, yaratılan her bir alternatifi test eden, performans analizi yapan ve bu alternatifler arasından en iyi olanı seçen bir sistem tasarım aracı geliştirilmesi amaçlanmaktadır. Bu aracı kullanarak, tasarımcının ön tasarım çalışmaları için gerekli bilgileri hızlı ve verimli bir şekilde elde etmesi mümkündür. Bu tez balistik füze sistemlerine odaklanmaktadır. Balistik füzeler günümüz dünyasında yaygın olarak kullanılmaktadır ve zamanla sayısının artması beklenmektedir. Balistik füze sistemlerinin kavramsal tasarım sürecini hızlandırmak amaçlanmaktadır. Bu amaçla, maksimum balistik menzile ve maksimum manevra kabiliyetine sahip, optimum alternatif tasarımı oluşturmak için bir tasarım aracı yaratılmıştır.
Özet (Çeviri)
Missile system design process is challenging and interdisciplinary. During missile system design process, system design must be made in accordance with military standards, which have very strict rules. In defense industry, delivery dates are usually very rigid. Despite this, during conceptual design, requirements are often updated within the design process that requires the design to be updated frequently. It is essential to perform these steps as efficiently and quickly as possible. The products, which are inexpensive and have best performance parameters, are preferred, and so the companies with these products can survive. For this purpose, the conceptual design part, which is first step of the system design process needs to be optimized. In this study, it is aimed to develop a system design tool that simplifies the conceptual design process, creates design alternatives quickly, tests them, performs performance analysis, and selects the optimum among these alternatives. By using this tool, it is possible for the designer to obtain the information needed for the preliminary design process quickly and efficiently. This thesis focuses on ballistic missile systems, which are widely used in today's world and expected to increase in number over time. It is aimed to accelerate the conceptual design process of ballistic missile systems. For this purpose, to create optimum alternative design which has maximum ballistic range and maximum maneuverability, an optimization tool for conceptual design studies is created.