Hemşirelikte meslektaş dayanışmasının iş doyumu ve işten ayrılma niyetine etkisi
The effect of colleagues' solidarity on job satisfaction and i̇ntention to leave
  1. Tez No: 596581
  2. Yazar: TUĞBA GÜRCAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YASEMİN ERGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 177
Özet
Amaç: Araştırma, hemşirelerin meslektaş dayanışmasıyla ilgili tutumlarının iş doyumu ve işten ayrılma niyetine etkisini belirlemek amacıyla tanımlayıcı ve ilişkisel olarak gerçekleştirildi. Gereç ve Yöntem: Araştırma evrenini, İstanbul İli Silivri bölgesinde bir devlet hastanesi ile iki özel hastanede çalışan 290 hemşire örneklemi ise, 01.05.2019- 01.06.2019 tarihleri arasında ulaşılabilen 249 hemşire oluşturmaktadır. Verilerin toplanmasında Tanıtıcı Bilgi Formu, Hemşirelerde Meslektaş Dayanışması Ölçeği(HMDÖ), Minnesota İş Doyumu ölçeği (MSQ) ve İşten Ayrılma Niyeti(İANÖ) ölçeği kullanıldı. Verilerin değerlendirilmesinde tanımlayıcı istatistiklerin yanı sıra parametrik ve non parametrik testler ile post hoc testler ve Spearman korelasyon testi kullanıldı. Bulgular: Katılımcıların yaş ortalaması 33, kurum deneyimi 6 yıl, çoğunluğu kadın (%80,3), servis hemşiresi (%80,7) ve devlette (% 70,7) çalışmaktadır. Yarıdan fazlası evli (%62,2), lisans mezunu (%59) ve kadroludur (%55,4). %55,4'ü vardiya/nöbet usulü çalışmakta ve %23,7'si nöbetlerin yaşamı olumsuz etkilediğini belirtmiş, %63,8'i meslekten, %47,8'i pozisyon ve %34,5'i gelirden memnundur.
Özet (Çeviri)
Objective: The study was conducted as a descriptive and relational study to determine the effect of nurses' attitudes towards peer solidarity on job satisfaction and intention to quit. Materials and Methods: The sample of the study consisted of 290 nurses who were available between 01.05.2019 and 01.06.2019 in a sample of 290 nurses working in a public and two private hospitals in the Silivri region of Istanbul. Data were collected by using the Introductory Information Form, the Nursing Solidarity Scale for Nurses (NSS), the Minnesota Job Satisfaction Scale (MSQ), and the Intention to Leave (ANS) scale. In addition to descriptive statistics, parametric and non-parametric tests, post hoc tests and Spearman correlation test were used to evaluate the data. Results: The mean age of the participants was 33, the experience of the institution was 6 years, the majority of them were women (80.3%), service nurses (80.7%) and the government (70.7%). More than half of them are married (62.2%) and graduate (59%) and permanent (55.4%). 55.4% work shift / seizure procedures and 23.7% stated that seizures adversely affect life, 63.8% are professions, 47.8% are positions and 34.5% are satisfied with income. Overall (2.83), internal (2.83) and external job satisfaction (2.95) points average of the group was moderate; collegial solidarity general (96.83), emotional (39.08), academic (37.81) and negative thoughts about solidarity (19.27) averages high scores and intention to quit is close to the average (2,36).