Türk savunma sanayii teknoloji süreç yönetimi yetenek profillerinin belirlenmesi
Determination of Turkish defense industry technology process management capability profiles
  1. Tez No: 596609
  2. Yazar: NESİMİ KAPLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ATİLLA ÖNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Savunma ve Savunma Teknolojileri, Defense and Defense Technologies
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harp Akademileri Komutanlığı
  10. Enstitü: Stratejik Araştırmalar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Savunma Kaynakları Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 260
Özet
Türkiye'nin içinde bulunduğu coğrafya, ülkenin askeri olarak güçlü bir yapıya sahip olmasını gerektirmektedir. Günümüzde ise bu güç personel sayısından ziyade modern ve gelişmiş savunma sistemlerine sahip olarak elde edilebilmektedir. 1974 Kıbrıs Harekatı'ndan sonra sahip olunan savunma sistemleri ile harp silah ve araçlarının milli olmasının gerekliliği bir kez daha ortaya çıkmıştır. Bu tarihten itibaren gelişmeye başlayan Türk Savunma Sanayii 2015 yılına gelindiğinde 157 firmanın, yaklaşık 31 bin çalışanı ile ülke ihracatının yaklaşık %1'inin gerçekleştiği bir sektör haline gelmiştir. TSK'nin ihtiyaçlarını milli imkanlarla ve çağın gereklerine uygun olarak üretmek ve geliştirmek amacı ile faaliyet gösteren bu firmaların sahip oldukları Ar-Ge, teknoloji ve üretim yetenekleri arttıkça TSK'nin dış kaynaklara bağımlılığı azalmaktadır. Bu yeteneklerin geliştirilmesinde ise en önemli rolü teknoloji yönetimi oynamaktadır. Kaynakların ve gayretlerin doğru zamanda doğru teknolojilere aktarılmasının yanında sahip olunan imkan ve kabiliyetlerin verimli şekilde yönetilmesi de bu sürecin başarısını belirlemektedir. Bu çalışmada savunma sanayinde faaliyet gösteren firmaların teknoloji yönetim yeteneklerinin 15 ayrı boyutta tespit edilmesi ve yetersizlik tespit edilen alanlarda önerilerde bulunulması hedeflenmiştir. Teknoloji Süreç Yönetim Yetenek Profilleri Modelinin uygulanması ile hem sektör geneli, hem de firma bazında; 1. Yönetim seviyeleri yetenek göstergeleri (Normatif, Stratejik, Operasyonel) 2. Faaliyet yönetimi yetenek göstergeleri (Yapılar, Hedefler, Davranışlar) 3. Teknoloji yönetimi alt süreç yetenek göstergeleri (Belirleme, Seçme, Edinme, Kullanma, Koruma, Sonlandırma) boyutlarında mevcut seviye tespit edilmiş ve yetersizlik görülen alanlarda önerilerde bulunulmuştur. Teknoloji yönetimini genel yönetimin entegre bir parçası olarak gören firmalarda, teknoloji yönetim yetenek seviyelerinin de yüksek olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The geographic position of Turkey necessitate to have a powerful millitary structure. At present this power can only be gained by having modern and advanced defense systems rather than personnel number. After the Cyprus Operation in 1974, the necessity of having national defence and warfare weapon systems has become more apprent once more. Starting to evolve after this event, The Turkish Defence Sector has become an industry that involving 157 firms with 31 thousand employement and selling %1 percent of country's all export goods. The aim of these firms is to produce and enhance the Turkish Armed Forces needs with natinoal resources and in accordance with the requirements of the age. As the R&D, technology and produce capabilities of these firms augmented, TAF dependence to outsourcing decreases. Technology management has the main role for enhencing these capabilities. In addition to transferring the sources and effort at the right time and on the right technology, efficiently management of owned facilities and capabilities determines the success of this process. This research aims to detect the technology process management cababilities of defense oriented firms with 15 different dimensions and suggest recommendation over the areas identified insufficiency. Application of Technology Processes Management Profile Model, the levels of both the general industry of defense sector and firm basis present capabilities which are shown below are detected and there has been some recommendetions for insufficient areas. 1. Management levels capability indices (Normative, Stratejic, Operational) 2. Activity management capability indeces (Structures, Objectives, Behaviours) 3. Technology sub-processes management capability indices (Identification, Selection, Acqusition, Exploitation, Protection, Abandonment) The firms which sees the technology management as an integrated part of general management, have a higher level of technology management capability.