Schengen Antlaşması'ndan Lizbon Antlaşması'na uzanan süreçte avrupa birliği'nin ortak göç politikası oluşturma çabaları
The efforts of the european union to create a common immigration policy in a period ranging from Schengen Agreement to Lisbon Treaty
- Tez No: 596617
- Danışmanlar: PROF. DR. ESRA HATİPOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harp Akademileri Komutanlığı
- Enstitü: Stratejik Araştırmalar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Strateji ve Stratejik Araştırmalar Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
1957 yılında Avrupa Ekonomik Topluluğu'nun(AET) kurulmasından 2009 yılında imzalanan Lizbon Antlaşması'na kadar geçen süreçte önce Avrupa Ekonomik Topluluğu'na üye ülkeler, daha sonra ise Avrupa Birliği(AB) üyesi ülkeler Avrupa Birliği düzeyinde ortak bir göç politikası oluşturma yönünde birçok çalışma gerçekleştirmiştir. Avrupa Ekonomik Topluluğu'nun kurulmasından 1980'li yıllara kadar göç politikası daha çok üye ülkeler tarafından bireysel olarak yürütülmüş, bununla birlikte 1985 yılında Schengen Antlaşması'nın imzalanmasıyla birlikte, bu alandaki çalışmalar kısmen Avrupa Birliği düzeyinde yönetilmeye çalışılmıştır. 1992'de Maastricht Antlaşması ve 1997'de ise Amsterdam Antlaşması'nın imzalanması, göç konusunda yapılan çalışmalarda önemli dönüm noktaları olmuştur. 1998-2006 yılları arasında hayata geçirilen ODYSSEUS ve ARGO programları ise sığınma, göç ve sınır geçişlerinde idari ve adli makamlar arasında işbirliği ile değişim ve eğitim konularında işbirliği gibi konularda yapılan önemli çalışmalar olmuştur. 2008 yılında imzalanan Avrupa Göç ve İltica Paktı ile birlikte; göç ve bütünleşme, göç ve kalkınma konuları, sınır kontrolleri, yasadışı göç üzerinde kontrol gibi konularda uyumlaştırma çabaları yoğunlaşmıştır. 2009 yılında imzalanan Lizbon Antlaşması ise Avrupa Birliği'nin ortak göç politikası oluşturulması alanında gerçekleştirdiği uyumlaştırma çabalarının önemli bir dönüm noktasını teşkil etmiştir. Bu çalışma esnasında itme çekme kuramı çerçevesinde nitel anlamda belgesel kaynak taraması yöntemi kullanılmıştır. Bu çalışma sonucunda Avrupa Birliği'nin, Avrupa Ekonomik Topluluğu'nun kurulmasından itibaren günümüze kadar geçen süreçte ortak bir göç politikası oluşturma girişimlerine rağmen, 2011 yılında Suriye'de başlayan ve halen devam eden iç savaş nedeniyle Avrupa yönünde gerçekleşen göç hareketlerinin de ortaya koyduğu üzere, bu alanda arzu edilen seviyeye henüz ulaşılamadığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In a period ranging from European Economic Community(EEC) signed in 1957 to Lizbon Treaty signed in 2009, firstly the countries affiliated with European Economic Community and then the countries affiliated with European Union has made many efforts to create a common immigration policy at the level of the European Union. Immigration Policies which were predominantly carried out individually by the member countries in a period from the establishment of the European Economic Community to the mid-1980's were partially tried to be carried out at the level of the Europen Union with the signing of the Schengen Agreement in 1985. Maastricht Agreement signed in 1992 and Amsterdam Agreement signed in 1997 became also important turning points in the studies of the immigration. ARGO ve ODYSSEUS programs which came into force between 1998-2006 happened to be important programs about asylum, administrative and judicial cooperation at the issues of border crossing and immigration and cooperation in the issues of exchanging and training. The efforts of adaptation about immigration and entegration, immigration and reconstruction issues, the control of the borders, the control of the illegal immigration were consolidated with the signing of the European Immigration and Asylum Pact in 2008. The signing of the Lisbon Treaty in 2009 constitued also an important turning point for the efforts carried out by the European Union about adaptation. In this article, it was used the method of documentary context collection in the qualitative sense in the framework of push and pull theory. Even though the European Union has made a variety of attemps towards creating a common immigration policy in a period from the establishment of the EEC to the extant, as was seen from the migration flows realizing towards Europe because of civil war which started in 2011 and still continues in Syria, it seems that the EU has not been able to reach to the point desired.