Women's political engagement: The case of neighborhood houses in Balçova
Kadınların siyasal hayata katılımı: Balçova semt evleri örneği
  1. Tez No: 596616
  2. Yazar: BEYLEM GACAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİLİZ BAŞKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Ekonomi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu çalışmanın amacı kadınların siyasi hayata katılımlarında semt evlerinin nasıl bir rol oynadığını incelemektir. Bu bağlamda Balçova semt evlerinin yapısı analiz edilmiş ve işleyişi anlamak için eski ve yeni belediye başkanıyla görüşme yapılmıştır. Ayrıca semt evlerine katıldıktan sonra siyaset hayatına katılmış kadınlarla derinlemesine görüşme yapılmıştır. Sonuç, kadınların siyasal hayata katılımlarının semt evlerinin öngörülmeyen sonuçlarından olduğunu göstermiştir. Tezde, semt evlerinin faaliyetlerine katılan kadınların daha çok sosyalleştiği ve siyasi katılım için gerekli olan özgüveni kazandığı ileri sürülmüştür.
Özet (Çeviri)
This thesis analyzes how neighborhood houses contribute to women's political participation. In this context, the structure of Balçova neighborhood houses was analyzed and interviews were carried out with the current and previous mayors, in order to gain information. In addition, in-depth interviews were carried out with women who were not involved in political activities before joining neighborhood houses. The results show us that women's participation in political life is an unintended consequence of attending the activities of the neighborhood houses. It is argued that women who have participated in the activities in neighborhood houses have become more social and have gained self-confidence, essential for political participation.