Diabetes mellituslu hastalarda eritrosit-plazma lipid peroksidasyonunun hemoreolojik parametrelerle ilişkisinin incelenmesi
Investigation of relationship between erythrocyte-plasma lipid peroxidation and hemorheologic parameters in patients with diabetes mellitus
- Tez No: 59663
- Danışmanlar: PROF.DR. SİNAN ÖNEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyofizik, Biophysics
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyofizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
ÖZET Bu çalışmada Diabetes Mellituslu hastalarda azalan eritrosit deformabilitesi ve artan kan viskozitesini sebep olan etkileri araştırmak istedik. Bu amaçla Diabetes Mellutus teşhisi konmuş 50 hasta ve 20 sağlıklı kontrol grubu çalışmaya dahil edildi. Her "2. grubun hematolojik ve hemoreolojik parametreleri incelenerek istatistiksel olarak karşılaştırıldı. Diabetik hastalarda kontrol grubuna göre hemoglobin, trombosit ve lökosit değerleri istatistiksel açıdan ileri derecede anlamlı bulundu. Plazma viskozitesinin istatistiksel olarak ileri derecede anlamlı olduğu görüldü. Düşük kayma hızlarında kan viskozitesinin artmış olduğu saptandı. Diabetes Mellitus ve sağlıklı kontrol grubunda eritrosit ve plazma MDA seviyeleri ölçülerek lipid peroksidasyonun etkileri incelendi. Sonuç olarak Diabetes Mellituslu hastalarda kan akışının değiştiğini ve bu değişimin plazma viskozitesi ve eritrosit deformabilitesiyle yalandan ilişkili olduğu saptandı.
Özet (Çeviri)
60 SUMMARY: We researched reduced eryhrocyte deformability as well as increased blood viscosity in Diabetes Mellitus patients. This research was conducted among a group 50 patients having Diabetes Mellitus and 20 hearty control group individual. For the two groups,statistics on hematological and hemorelogical parameters were compared.The Diabetes Mellitus patients hemoglobin, (WBC) white blood cell and (PLT) platelet were found to at degree statistically compared to the healty control group.Plasma viscosity statistics were also at a higher degree. A low shear rate correspondend to increased blood viscosity in the Diabetes Mellitus patients. In measuring the erythrocyte and plasma MDA (Malondialdehit) levelSjboth groups showed lipid peroxidative indications. In conclusion,the Diabetes Mellitus patients blood flow and this result is releated to the changes in plasma viscosity and erythrocyte deformability.