Çevresel faktörlerin organizmadaki eser elementler üzerine etkilerinin incelenmesi
Effects of environmental factors on trace element concentrations of organism
  1. Tez No: 59662
  2. Yazar: ALİ RIZA KIZILER
  3. Danışmanlar: PROF.DR. BORA BARUTÇU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyofizik, Biophysics
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyofizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
55 ÖZET Çevresel faktörlerin organizma element düzeyleri üzerine ne gibi etkilerinin olduğunu saptamak amacıyla yapmış olduğumuz bu araştırmada; fabrikalar bölgesine yakın olan bir harada bulunan genç / yaşlı atlar ve köpeklerde çeşitli ( Fe, Cu, Zn, Pb, Cd ) element düzeyleri ölçülmüştür. Elde edilen verilere göre yaşlı atlar ve köpeklerde daha yüksek düzeylerde genç atlar ve köpeklerde ise daha düşük düzeylerde element kirliliği saptanmıştır. Ayrıca bu çevre faktörlerinden kirlenme riski olan toprak, ot, su, saman ve suni yem gibi diğer materyallerin de element ölçümleri yapılmış ve fabrikalara yakınlık derecelerine göre değişik düzeylerde etkilendikleri saptanmıştır. Bu fark etkilenme sürecinin daha uzun olmasından kaynaklanmaktadır. Bu sonuçlara göre, çevre faktörlerinden etkilenen bu materyaller gibi bu çevrede yaşayan insanların da en az bu boyutlarda bir araştırma kapsamına alınması onların da hangi düzeylerde etkilendiklerini ortaya koyacaktır. /
Özet (Çeviri)
56 SUMMARY This study was performed to determine the effects of environmental factors on trace element concentrations of organism. For this purpose, the Fe, Cu, Zn, Pb and Cd concentrations of young / old horses and dogs which live in the farım located near industrial region, were determined. On the other hand, the trace element concentrations, of risky materials such soil, grass, water, hay and artificial animal food samples which selected from different points of farm to find out the effect of distance difference to factories, were measured. According to obtained values, the trace element concentration was found to be higher in old horses and dogs than those of young horses and dogs. The difference seems to be originated from the exposure time. Our results drive us to think that it is worth to apply the same study on people who live in the same area to find out the effects of same factors.