Antik Yunan uygarlığında kadın giyimi ve günümüz modasına yansımaları
Ancient Greek women's clothing and madame grees example
  1. Tez No: 596630
  2. Yazar: SELDA HALAÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. PINAR GÖKLÜBERK ÖZLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Giyim Endüstrisi, Clothing Industry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moda Tasarımı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Tasarımcı için giysi tasarlamanın en somut adımı olan esinlenmedir. Esinlenme bir araştırmanın verimliliğini arttırmak için önemlidir. Bir nesneden esinlenme oluşabileceği gibi, soyut kavramlar, tarihsel olaylar, kültürel ve geleneksel alışkanlıklar, yaşam şartları gibi faktörlerde esin kaynağı olabilir. Tarihsel ve kültürel etkileri her dönem esin kaynağı olarak koleksiyonlarda yer edinmiştir. Araştırmanın konusu tarihsel ve kültürel esin kaynağı olarak Antik Yunan kadın giyiminin günümüz giysi modasına yansımalarının incelenmesidir. Bu bağlamda Antik Yunan kadın giyimi özellikleri, giysi tasarımlarında Antik Yunan kadın giyim özelliklerine yer vererek moda yön veren tasarımcılar ve tasarımları ile günümüz giysi modasında Antik Yunan kadın özelliklerinin yansımaları incelenmiştir. Veri toplama tekniği olarak araştırmacı tarafından oluşturulan görsel analiz tablosu kullanılmıştır. Antik Yunan kadın giyimi örneği ve ondan esinlendiği düşünülerek oluşturulan giysi tasarımlarının karşılaştırmalı görsel analizi ve değerlendirilmesi yapılmıştır. Yapılan incelemeler ve değerlendirmeler sonucunda Antik Yunan kültürler birçok alanda esin kaynağı olarak kullanılmıştır. Sık sık geçmişten etkilenen giysi modası her dönem Antik Yunan kadın giyimi özelliklerini taşımakla birlikte tasarımcılara esin kaynağı olmaya devam etmektedir.
Özet (Çeviri)
The most concrete step in designing clothes for the designer is the inspiration. Inspiration is important to increase the efficiency of research. Inspiration can occur from an object, as well as factors such as abstract concepts, historical events, cultural and traditional habits, living conditions. Historical and cultural influences have been included in the collections as inspiration for each period. The subject of this research is to examine the reflections of ancient Greek women's clothing in today's fashion as a historical and cultural inspiration. In this context, the characteristics of Ancient Greek women's clothing, the designers who gave direction to fashion by including the features of Ancient Greek women's clothing in their designs, and their reflections and the reflections of the features of Ancient Greek women in today's fashion. As the data collection technique, a visual analysis table prepared by the researcher was used. A comparative visual analysis and evaluation of the ancient Greek women's clothing sample and the designs that were created with the impression that it was inspired. As a result of investigations and evaluations, ancient Greek cultures have been used as inspiration in many areas. Often influenced by the past, fashion fashions always carry the characteristics of Ancient Greek women's clothing, but they continue to inspire designers.