Uluslararası hukukta zarar giderimi ve ermeni talepleri
Reparations in international law and armenian demands
  1. Tez No: 596636
  2. Yazar: ERTAN KİRAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harp Akademileri Komutanlığı
  10. Enstitü: Stratejik Araştırmalar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Harp
  12. Bilim Dalı: Harekât Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 178
Özet
1915 Olayları son yıllarda Ermeni tezini savunan yazarlar tarafından daha fazla dile getirilmeye başlanmıştır. Ermeni tarafı 1915 olayları ile ilgili olarak soykırım suçunun hukuki anlamda gerçekleşip gerçekleşmediğini tartışma konusu yapmadan bir dizi talepte bulunmaktadır. Bu kapsamda Mart 2015'te yayınlanan“Adaletli Çözüm: Ermeni Soykırımı'nın Giderimleri”(Resolution With Justice: Reparations for the Armenian Genocide) adlı raporda soykırım suçunun tanınmasını, toprak/arazi ve tazminat taleplerini dile getirmişlerdir. Ancak bu taleplerini hukuki zeminden uzak tutarak siyasi bir baskı aracı olarak kullanmaktadırlar. Hukuki alan Türkiye'nin en güçlü alan olması sebebiyle Ermeni tarafı konuyu hukuki zemine taşımamaktadır. Uluslararası hukukta zarar giderimi eski hale iade, maddi tazminat ve manevi tatmindir. Ermeni tarafının bu talepleri uluslararası hukukta geçerli kurallar çerçevesinde değerlendirildiğinde konunun hukuki zeminden uzak olduğu görülmekte ve siyasi bir argüman olmaktan ileriye gitmemektedir.
Özet (Çeviri)
In recent years The Events of 1915 have begun to be more expressed by the authors defending the Armenian thesis. The Armenian side has been claiming/demanding a set of request about The Events of the 1915 without making discussion on whether genocide occured in legal/judicial terms or not. In this sense, prepared by the authors who advocate the Armenian thesis in this report, they expressed recognition of the genocide, return of land and compensation demands in the report ''Resolution With Justice: Reperations for the Armenian Genocide'' which was published in March 2015. However, they use these demands as an instrument of political pressure by keeping them away from the of legal basis. Since being the area in which Turkey has the most power, the Armenian side insist on not carry onto the legal basis. Reperation in international law requires restoration, compensation and satisfaction. When the demands of the Armenian side assessed under the valid rules of international law it becomes evident that the issue is far from legal ground and can not be more than a political argument.