Rebound effects for households' energy efficient vehicles
Enerji verimli araçlara sahip hanehalkının geri sekme etkisinin incelenmesi
  1. Tez No: 596637
  2. Yazar: DİLAN YÜKSEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN SARI, DR. BORA KAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yer Sistem Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Enerji verimliliği, enerji tüketimin en kritik boyutlarından birini oluşturmaktadır. Son yıllarda enerji verimliliğini artıracak ve dolayısıyla enerji talebini ve sera gazı salınımını azaltacak teknolojiler hızla yaygınlaşmaktadır. Diğer taraftan, enerji verimliliğindeki artışın her zaman öngörülen kazanımları sağlamadığı literatürde ve pratikte uzun yıllardır değinilen bir fenomene işaret etmektedir: Geri Sekme Etkisi. Bu kavram, enerji verimliliği sağlayan gelişmeler sonucunda ortaya çıkan maliyet avantajının, öngörülen tasarruf potansiyelinin bir kısmını veya tamamını ortadan kaldırabileceğini vurgular. Hane halkının enerji tasarruflu otomobilleri için doğrudan geri sekme etkisinin var olup olmadığını test etmeyi amaçlayan çalışmada, Türkiye genelinde 472 katılımcı ile anket çalışması gerçekleştirilmiştir. Çalışmadaki enerji verimliliğindeki geri sekme etkisinin analizleri, yarı deneysel yöntemle, mevcut ve önceki arabaları için verisi olan dördüncü ve beşinci %20'lik gelir grubundaki katılımcılara dayanılarak yapılmıştır. Ayrıca, farklı yakıt türleri (benzin, dizel, LPG) birlikte ele alınmış ve geri sekme etkisi, birim enerji maliyeti kriterlerine ve enerji yoğunluğu kriterlerine göre iki ayrı şekilde hesaplanmıştır. Geri sekme etkisi tahminleri, ilk kriter için şehir içi ve şehirlerarasında sırasıyla %10.08 ve %25.40, ikinci kriter kapsamında ise %16.77 ve %31.51 olarak hesaplanmıştır. Öte yandan, Türkiye'de hanehalkı düzeyinde daha önce hiç hesaplanmamış olan yakıt fiyat esnekliği de anket kapsamında beyan edilen eğilimler kullanılarak tahmin edilmiş ve şehiriçinde benzin için -0.25; dizel için -0.22 ve LPG için -0.28 olarak; şehirlerarasında ise benzin için -0.29; dizel için -0.22 ve LPG için -0.19 olarak hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
Energy efficiency is one of the most critical dimensions in energy consumption and the technologies improving energy efficiency thus decreasing energy demand as well as greenhouse gases have been becoming widespread in recent years. On the other hand, the fact that the savings owing to the improvements in energy efficiency would not happen as expected indicates a phenomenon which has been being addressed for a long a time in the literature and practice: Rebound Effect. This concept emphasizes that the cost advantage due to an improvement in energy efficiency would offset some of or overall expected gains resulting from this efficiency improvement. This study focuses on the direct rebound effect in personal automotive transport for households in Turkey. A survey with 472 participants was conducted within the study. The rebound effect analyses are performed by the quasi-experimental method and based on the participants from 4th and 5th quintile income groups for whom the data for both the current and the previous cars are available. Besides, the distinct fuel types (gasoline, diesel and LPG) are taken into account in a single framework and the rebound effects are calculated separately according to the unit energy cost criteria and energy intensity criteria. The estimations are 10.08% and 25.40% for in-city and intercity, respectively, based on the former criteria while it is 16.77% and 31.51% based on the latter criteria. On the other hand, the effect of the fuel price is analyzed by estimation of price elasticity of fuel consumption which is the first attempt for micro level in Turkey. The estimation results of the price elasticity of fuel demand showed that the price elasticity of in-city consumption is -0.25 for gasoline, -0.22 for diesel and -0.28 for LPG; price elasticity of inter-city consumption is -0.29 for gasoline; 0.22 for diesel and -0.19 for LPG.