Kolluk tarafından yapılan yakalama ve gözaltına alma işlemlerinin avrupa insan hakları mahkemesi kararları ışığında incelenmesi
The analysis of arrest and custody committed by law-enforcement forces considering european court of human rights decisions
  1. Tez No: 596635
  2. Yazar: FATİH ÖZER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ASİYE SELCEN ATAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harp Akademileri Komutanlığı
  10. Enstitü: Stratejik Araştırmalar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Harp
  12. Bilim Dalı: Harekât Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 196
Özet
Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi tarafından Türkiye aleyhine verilmiş çok sayıda insan hakları ihlal kararları bulunmaktadır. Türkiye'nin Mahkeme kararları sonucunda yüksek miktarlarda tazminat ödemek zorunda kaldığı; önemli sayıda bekleyen başvuru dosyaları sonuçlandığında tazminat miktarlarının daha da artacağı ve Türkiye bütçesine önemli bir yük getireceği; uluslararası kamuoyunda insan hakları ihlallerinin yapıldığı bir ülke konumuna gelmesi; bu durumun uluslararası ilişkileri olumsuz yönde etkileyeceği değerlendirilmektedir. Türkiye en çok ihlal kararı verilen devlet konumundadır. Bu ihlal kararlarının büyük bölümünü adil yargılanma hakkı ile özgürlük ve güvenlik hakkı ihlalleri oluşturmaktadır. Kişiyi özgürlüğünden yoksun bırakan yakalama ve gözaltına alma koruma tedbirlerinin kolluk tarafından uygulanırken yapılan hukuk aykırı fiiller nedeniyle Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi' nin ağırlıklı olarak özgürlük ve güvenlik hakkı ihlalini oluşturmakla birlikte birçok maddesinin ihlaline sebep olabilmektedir.
Özet (Çeviri)
European Human Rights Court sentenced Turkey for the violence of human rights many times. Turkey was obliged to pay compensation as results of these sentences. Moreover, there are many pending cases against Turkey which will likely increase the amount of compensation, impose a substantial amount of burden on the budget and bring Turkey into disrepution in the world public opinion, when they are resolved. Turkey comes first for the infringement convictions. Most of these infringement convictions are about“Right to a fair trail”and“Right to liberty and security”. The acts non-compliance with law made by police when performing“arrest”and“detention”which cause loss of liberty can violate predominantly the Convention's article about“Right to liberty and security”and at the same time most of the other articles of the convention.