Real-time simulation of soil–tool interaction using advanced soil models
İleri zemin mekaniği modelleri kullanılarak gerçek zamanlı zemin-araç etkileşim simülasyonu geliştirilmesi
  1. Tez No: 596645
  2. Yazar: MÜCAHİT GÜRBÜZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ONUR PEKCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Kazı işleri, inşaat sahalarında en çok ihtiyaç duyulan iş kalemlerinin başında yer almaktadır. Bu ihtiyacı karşılamak üzere, dünyanın her yerinde çok sayıda ekskavatör çalışmaktadır. Bunun yanı sıra araştırmacılar ve şirketler daha etkin ekskavatör sistemleri geliştirme üzerine çalışmalar gerçekleştirmektedir. Gelişen teknolojinin de yardımıyla, otonom ekskavatör sistemleri kazı işlerinde sağladıkları hız, ucuzluk ve güvenlik nedeniyle, ideal ve popüler bir üretim hedefi olmuştur. Şaşırtıcı olmayan bir şekilde tam otonom robotik ekskavatör sistemleri üzerine birçok deneme gerçekleşmiş ve bu denemeler kazı-dolgu sektöründeki en popüler konu başlıkları arasına girmiştir. Bu sistemlerin geliştirilmesi esnasında geliştiricilerin karşılaştıkları bazı zorluklar dikkat çekmektedir; örneğin insansız ekskavatör sistemi geliştirilmesi yönündeki önemli noktalardan birisi, hızlı ve tutarlı bir şekilde zemin tepki kuvvetlerinin tahmin edilmesidir. Güncel çalışmalar gerçekçi olmayan ve/veya yüksek işlem gücü gerektiren zemin-araç etkileşim modelleri sunmaktadır. Bu tez gerçek zamanlı ve kabul edilebilir tutarlılıkta sonuçlar veren yeni bir zemin-ekskavatör kepçesi etkileşim metodu önermektedir. Bu tutarlı ve gerçek zamanlı zemin-araç etkileşim metodu ile otonom ekskavatör sistemlerinin yanı sıra, gerçek zamanlı modelleme gerektiren sanal gerçeklik sistemleri, kabin eğitim simülasyonları ve bilgisayar oyunları gibi alanlarda ilerleme sağlanması hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
Excavation work is one of the main elements needed in construction fields. To meet such a huge demand, a large number of excavators are working all over the globe. In addition, researchers and companies put enormous efforts to develop more efficient excavator models. With the advancement of technology, autonomous systems have become popular and ideal way to upgrade machines for faster, cheaper and safer production. Not surprisingly, there have been many attempts to develop fully autonomous robotic excavation systems and this has become one of the trending topics in the earth-moving industry. There are some key challenges in developing an autonomous excavation system. For example, accurate and fast prediction of resisting soil forces on the excavator bucket plays a crucial role in developing unmanned excavator systems. Current studies provide unrealistic and/or computationally expensive soil-tool interaction models. This study represents a new method to solve the interaction of excavator bucket and soil in real-time with acceptable accuracy. Through the developed accurate real-time soil-tool interaction simulation, it is also aimed to make further progress in virtual reality systems requiring real-time simulations, cabin simulators, and computer games.