Avrupa parlamentosu'nun değişen rolü: Avrupa parlamentosu'nda lobicilik
The changing role of european parliament: Lobbying in European parliament
- Tez No: 596647
- Danışmanlar: PROF. DR. SANEM SUPHİYE BAYKAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği ve Uluslararası Ekonomik İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 406
Özet
Avrupa Birliği (AB) seviyesinde kabul edilen düzenlemeler tüm AB vatandaşlarının hayatlarını etkilemektedir. Brüksel'de AB Mahallesi olarak bilinen alana yerleşmiş Komisyon, Avrupa Parlamentosu (AP) ve Konsey arasında gerçekleşen yasama süreciyle oluşan tasarruflara etki eden lobiler ve bu lobilerin özellikle AP üzerindeki etkisi bu çalışmanın konusunu oluşturmaktadır. Brüksel'de lobicilik faaliyetlerinin gerçekleşmesinin AB'nin demokrasi açığı sorununa bir çare oluşturduğuna ve çıkarların lobi faaliyetleriyle temsilinin AB kurumları özelinde vatandaşların güvenini artırmak için bir araç olarak görüldüğüne kanaat getirilmektedir. Ancak lobilerin olumsuz etkilerinin de olabileceği şüphesi mevcuttur. Çalışma kapsamında gerçekleştirilen mülakatlar ile lobiciliğin AP üzerindeki etkisi araştırılmaktadır. Çevre alanında kabul edilmiş Ambalaj ve Ambalaj Atıkları Direktifi özelinde AP'ye yapılan lobi faaliyetlerinin etkilerine dair çıkarımlar sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
The legislation at the European Union (EU) level affects the lives of all EU citizens and it is well known that the legislative procedure among European Commission, European Parliament (EP) and European Council has been affected by the lobbies. The impact of these lobbies especially on the EP is the subject of this study. It is believed that the lobbying activities in Brussels create a solution to the EU's democratic deficit problem and seen as a means to increase the reliability of the EU institutions. However it might also have negative effects. In the context of this study, the effect of lobbying on the EP is sought, and the impact of lobbying activities on the EP is examined by taking the example of Packaging and Packaging Waste Directive.