Comparison of energy consumption and carbon footprint of wastewater treatment systems through modeling
Modelleme ile atıksu arıtma sistemlerinin enerji tüketimi ve karbon ayak izi karşılaştırması
  1. Tez No: 596658
  2. Yazar: BORA OKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEGÜL AKSOY, DOÇ. DR. TUBA HANDE BAYRAMOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 195
Özet
Artan nüfus ve değişen yönetmelikler ile birlikte, atıksu arıtma tesisleri (AAT) yüksek kapasitelere hizmet edebilmek için daha fazla enerji tüketen bir sektör haline gelmeye başlamıştır. Arıtma tesislerinin tasarım ve işletme safhalarında enerji tüketimi ve karbon ayakizinin göz önünde bulundurulması gerekmektedir. Bu bağlamda, AAT sistemlerinin simulasyonu ve karşılaştırılması için hipotetik ve gerçek durum modelleri yaratılmıştır. Bu tez çalışmasında, ilk olarak, belediye atık sularında kullanılan biyolojik arıtım ve çamur stabilizasyon teknolojilerini belirlemek amacıyla, Türkiye'nin belediye atıksu arıtma tesisleri analiz edilmiştir. Farklı birimlerin ve teknolojilerin kombinasyonları kullanılarak 105 varsayımsal AAT modeli oluşturulmuştur. Bu modeller daha sonra çamur üretimi, enerji tüketimini ve karbon ayak izini belirlemek için kullanılmıştır. Spesifik enerji tüketiminin 0,002 kWh/m3 ile 0,89 kWh/m3 arasında değiştiği, karbon ayakizinin ise 588 kgCO2ed/saat ile 5.697 kgCO2ed/saat arasında değiştiği gözlenmiştir. Öte yandan, gerçek bir AAT'nin simülasyon temelli optimizasyon çalışması için Bursa Doğu Evsel Atıksu Arıtma Tesisi kullanılmıştır. Bu gerçek tesisin hem enerji tüketimini hem de karbon ayakizini %10 oranında azaltılabildiği gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
With increasing population and developing regulations, wastewater treatment plants (WWTP) have started to become a higher energy consuming sector in order to serve higher capacities. In the design and management phases of a treatment plant, energy consumption and carbon footprint of the plant should be considered. In this regard, hypothetical and real case models are created to simulate and compare WWTP systems. In this thesis study, first, municipal WWTPs of Turkey were analyzed to determine the traditional technologies concerning biological treatment and sludge stabilization of municipal wastewaters. Combinations of different units and processes were used to build 105 hypothetical WWTP models. These models were then used to determine sludge production amount, energy consumption, and carbon footprint. It was observed that specific energy consumption ranged between 0.002 kWh/m3 and 0.89 kWh/m3, while, carbon footprints varied between 588 kgCO2eq/h and 5,697 kgCO2eq/h. In addition, Bursa East Domestic WWTP was considered for the simulation-based optimization of a real WWTP. It was shown that both energy consumption and carbon footprint of this treatment plant can be reduced by 10%.