Turgut Uyar şiirinde varoluşsal yalnızlığın dışavurumu
Expression of existential loneliness in Turgut Uyar's poetry
- Tez No: 596657
- Danışmanlar: PROF. DR. HANİFE YASEMİN MUMCU, PROF. DR. MUSTAFA APAYDIN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Cumhuriyet Devri Türk Edebiyatı'nda İkinci Yeni olarak adlandırılan şiir hareketinin münbit şairlerinden biri olan Turgut Uyar, varoluşsal yalnızlığın dışavurumunu çoğu zaman ilişkiler ve bir nesne üzerinden şiirlerinde anlatır. Ancak şair yalnızlığı sadece anlatmakla kalmaz aynı zamanda yalnızlık üzerine düşünür de. Yalnızlık başlı başına varoluşçu bir fenomen olması hasebiyle çalışmamızın merkezinde felsefe olmuştur. Varoluş felsefesinin önemli filozofları olan Soren Kierkegard, , Martin Heidegger, Jean Paul Sartre, ve Albert Camus odağında düşünsel okumalar yaparak yalnızlık kavramı aydınlatılmaya çalışılmıştır. Şiirleri yalnızlık yelpazesinin farklı kanatlarını oluşturan fırlatılmışlık ve düşüş, saçma, kaygı, utanç, vicdan ve ölüm üzerine düşünülmüştür. Turgut Uyar'ın bütün şiirleri Büyük Saat şiirinden mülhem Büyük Saat adlı kitapta toplanmıştır. Turgut Uyar şiirini felsefe odağında okuyarak edebiyat tarihine bir yenilik kazandırmak amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Turgut Uyar who is one of the productive poets of the poetry movement called İkinci Yeni (The Second New) in the Republic Period Turkish Literature tells the expression of the existential loneliness mostly focusing on relationships and an object in his poems. However, the poet not only tells about lonelsiness but also thinks about it. Loneliness was on the focus of our study because of its being an existential phenomenon all by itself. Focusing on Soren Kierkegard, Martin Heidegger Jean Paul Sartre and Albert Camus who are the important philosophers of the existential philosophy intellectual readings were made and loneliness was tried to be enlightened. Through Uyar's poems, which consist different levels of loneliness, loneliness, thrownness and fall, absurd, anxiety, shame, conscience and death were discussed. Turgut Uyar's all poems are collected in his book Büyük Saat (The Large Clock) which consists of only poems. An innovation was aimed to be brought into the literature history by reading Uyar's poetry focusing on philosophy.