Nikaia ve hinterlandında Hellenistik ve Roma dönemi kültleri
Hellenistic and Roman cults in Nicaea and its Hinterland
  1. Tez No: 596675
  2. Yazar: MİNE ÖZKILINÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Arkeoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 224
Özet
Nikaia'nın Hellenistik ve Roma kültleri hakkında şimdiye kadar kapsamlı bir çalışma yapılmadığından dolayı, tanrı/tanrıçalar, İmparator kültleri ve 'Doğal kült alanları', yüksek lisans tezi kapsamında araştırılmıştır. Nikaia ve egemenlik sahasında bulunan betimli ve yazıtlı adak stelleri, heykeller ile sikkeler incelenmiştir. Sonuç olarak ise, bölgede inanılmış olan tanrı ve tanrıçalar tespit edilmiş, ne tür bir İmparator kültünün mevcut olduğuna ve bölge halkının bu tanrılara neden inandıklarna dair açıklık getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Since no comprehensive studies have been done about the Hellenistic and Roman Cults of Nikaia, the god / goddess, the Cult of the Emperor and the“Natural Cult Areas”have been investigated in this Thesis. Votive steles, statues and coins with depictions and inscriptions in the area of Nikaia and its hinterland were examined. As a result, the gods and goddesses who were believed in the region were identified and clarified, what kind of Emperor cult existed and why the people of the region believed in these gods.