Doğu Roma İmparatorluğu'nun Akdeniz Bölgesindeki egemenliği ve Nikaia Konsili arasındaki ilişki
The relationship between the sovereignty of the Eastern Roman Empire in the Mediterranean Region and the Council of Nicaea
  1. Tez No: 753130
  2. Yazar: BANU ÇELİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİHAL TÜNER ÖNEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Akdeniz Uygarlıkları Araştırma Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Akdeniz Eski Çağ Araştırmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Nikaia Konsili ülkemiz toprakları içinde gerçekleşmiş üç büyük olguyu; Doğu Roma, Hristiyanlık ve Akdeniz Bölgesi'ni etkilemiş büyük bir olay olarak tarihte yerini almaktadır. Bu bağlamda öncelikle bu çalışmada Erken Doğu Roma ve Nikaia Konsili arasındaki ilişkiye kısa bir bakış attıktan sonra bu dönemin imparatoru Constantinus'un İmparator oluşuna kadar olan zaman incelenmeye çalışılmıştır. Constantinus'un Roma'nın iç savaşı sırasındaki zaferini bir görüme bağlaması konusu ele alındıktan sonra Constantinus'un Hristiyanlığının samimi mi yoksa bir siyasi güç için mi kullandığı sorularına farklı bakış açılarıyla cevaplar aramaya çalışılır. Hristiyanlığın Roma İmparatorluğu'ndaki varlığı yayılışı ve etkisi açıklanıp Roma İmparatorluğu'nun Hristiyanlığa tepkisi açısından yapılan baskılara ve bunların sonuçları incelenir. Akdeniz Bölgesindeki kiliselerin varlığı ve iki Akdeniz kilisesi olan Aleksandreia ve Antiokheia kiliselerindeki teolojik tartışmalar ve tartışmaların sonucu olan Nikaia Konsilin'de kilisenin ve imparatorluğun birbirlerini etkilediği görülmektedir. Daha sonra İmparator'un Hristiyan Kilise üzerindeki söz konusu yetki mirasının Doğu Roma İmparatorlarını da nasıl etkilediği hususuna kısaca değinilip Kilisenin bu dönemde nasıl güçlendiği konusuna odaklanılır. Bu çalışmada Nikaia Konsili'nin olayları kapsamında İmparator ve Kilise ilişkisi incelenmeye ve bu iki olgunun birbirlerini nasıl etkilediğine ilişkin veriler tartışılmaya çalışılmıştır. Bu bağlamda Erken Doğu Roma döneminin önemli olaylarından biri olan Nikaia Konsili'nin İmparator'a kilise üzerinde yetki verip vermediği ve ayrıca bu yetkinin tüm Akdeniz Bölgesini nasıl etkilediği soruları bu çalışmanın ana konusunu oluşturmuştur
Özet (Çeviri)
The Council of Nicaea takes its place as a major historical event that affected three major phenomena occurring within the territory of our country: Eastern Rome, Christianity, and the Mediterranean Region. This study, after looking briefly at the relationship between Early Eastern Rome and the Council of Nicaea, examines the period until Constantine becomes emperor. Following a discussion of Constantine's attributing his victory during the civil war of Rome to a vision, various perspectives are examined on whether Constantine's Christianity was sincere or motivated by the pursuit of political power. The existence, spread and influence of Christianity in the Roman Empire are explained, and the persecutions caused by the Roman Empire's reaction to Christianity and the results of this opposition are examined. It is seen that the church and the empire affected each other in the Council of Nicaea, which was the result of the existence of the churches in the Mediterranean Region and the theological discussions and debates between the two Mediterranean churches of Alexandria and Antioch. The study briefly touches first upon how the emperor's legacy of authority over the Christian Church also affected the Eastern Roman Emperors, and then focuses on how the Church became stronger in this period. This study attempts an examination of the relationship between the Emperor and the Church in the context of the events of the Council of Nicaea and considers the data on how these two entities affected each other. In this context, the main subject of this study is the two-fold question of whether the Council of Nicaea, one of the important events of the Early Eastern Roman period, gave the emperor authority over the church and how this authority affected the entire Mediterranean Region.