An exploration of urban soundscape in Ulus, Ankara
Ankara Ulus'ta bir kentsel ses peyzajı incelemesi
- Tez No: 596676
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA CÂNÂ BİLSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Çevre ve davranış çalışmalarında insan ve çevre arasındaki ilişki uzun süredir devam eden bir araştırma alanı olmuştur. Mekan algısı ilgili kentsel düzene bir anlam belirlemek için duyuların dahil olduğu bir süreçtir. Öznel bir kentsel imge oluştururken, mekansal deneyim farklı duyuların birbirini ortaklaşa tetiklemesine izin veren çok duyulu bir süreçtir. Ancak, mekansal deneyim sırasında görsel algıya oldukça fazla ilgi gösterilmiştir ve bu durum mimarlık alanında görmenin egemenliği ile sonuçlanmıştır. Tez ana odağını işitme duyusunun hafife alınmış potansiyeleri üzerine yerleştirerek bahsi geçen tek duyulu yaklaşımı problem kabul eder ve eleştirir. Ses, kentsel bağlamda zaman, mekan ve hafızayı işaret etmek için güçlü bir çağrışımsal araçtır ve bu durum sese, kentsel çevrede bütünleşik ve ayrılmaz bir girdi olma özelliği kazandırır. Bu sebeple tez, bütüncül bir mekansal deneyim inşa etmek için kaçınılmaz bir gereklilik olarak kentsel bağlamda işitsel farkındalığa dikkat çeker. Tez, dinamik kentsel yörüngeleri alternatif bir işitsel perspektiften incelemeyi amaçlar. Dolayısıyla, kentsel bağlamla iç içe geçmiş bir olgu olarak ses peyzajı kavramı tanıtılmış ve ses peyzajından yararlanılmıştır. Dünyanın ses peyzajı değişiyor nitekim tez de bireysel ses peyzajı yorumlarını haritalamayı ve bireylerin kentsel çevrede zaman-mekansal dinamikler içinde değişen işitsel davranışlarını belgelemeyi amaçlar. Tez kapsamında, zengin ve çeşitli akustik içeriği dönüşüm sürecinden kaynaklı olarak değişme, baskılanma ya da yok olma tehlikesi altında olan Ankara'nın tarihi merkezi Ulus seçilmiştir. Çalışma alanı; Anafartalar Caddesi, Hal Caddesi, Tenekeciler Caddesi, Çıkrıkçılar Yokuşu, Koyun Pazarı Caddesi ve At Pazarı Caddesi ses yürüyüş yolu olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The relation between human beings and environment in perception of space has been a long-standing research interest in environment and behaviour studies. Human perception of space is a process that includes senses to assign the related urban setting a meaning. Establishing a subjective urban imagery, spatial experience is a multisensory process, which allows different senses to jointly trigger each other. However, there has been an abundance of attention on visual perception, which results in the hegemony of vision in the field of architecture. The thesis problematizes the aforementioned single sensory approach by placing the main focus on the underestimated potentials of the sense of hearing. Sound is a powerful associative medium to denote space, time and memory in urban context, which makes the sound an integrated and inseparable input within urban environments. That is why; the thesis draws attention to the need of an urgent sonic awareness in urban context to build an embodied and enmeshed spatial experience. The thesis aims to explore dynamic urban trajectories from an alternative sonic perspective. Therefore, the notion of soundscape as an interwoven feature within urban context is introduced and exploited. The soundscape of the world is changing; thus, the thesis intends to map subjective soundscape interpretation and document the changes in the sonic behavior of individuals within spatiotemporal dynamics of urban environments. In this scope, Ulus that is the historical center of Ankara, is selected due to its rich and diverse acoustic content which is under the risk of substitution, suppression or disappearance resulting from the transformation process. The case is specified as a soundwalk following Anafartalar Street, Hal Street, Tenekeciler Street, Çıkrıkçılar Yokusu, Koyun Pazarı Street and At Pazarı Street.