Sağlık çalışanlarının şiddete uğrama durumunda beyaz kod vermedeki bilgi, tutum ve davranışları ve sağlık çalışanlarının sağlıkta şiddeti önleme konusundaki önerileri
Knowledge, attitude and behavior of health employees in giving white codes in case of violence and recommendations of them for prevention of violence in health
- Tez No: 596684
- Danışmanlar: PROF. DR. SEÇİL ARICA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Okmeydanı Eğitim. ve Araştırma. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
AMAÇ: Beyaz Kod uygulaması Sağlık Bakanlığı'nın sağlık çalışanlarının güvenliğini sağlamak ve hastanelerde sağlık çalışanlarına yönelik şiddet riskini azaltmak amacıyla başlattığı bir uygulamadır. Çalışmamızda, beyaz kod uygulaması kapsamında S.B.Ü. Okmeydanı S.U.A.M.'da görev alan ve çalışmaya katılmaya gönüllü olan sağlık personelinin beyaz kod hakkındaki bilgi düzeyini ölçmek, şiddete karşı tutumlarını değerlendirmek amaçlanmıştır. Bununla birlikte sağlık çalışanlarının şiddeti önleme konusundaki önerilerini sunmaları hedeflenmiştir. GEREÇ ve YÖNTEM: Çalışmaya S.B.Ü. Okmeydanı S.U.A.M.'da görev yapmakta olan; 18 yaş ve üstü, okuma yazma bilen, şiddet olayı ile karşılaşmış/karşılaşmamış, Beyaz Kod vermiş/vermemiş, aktif çalışan 152 sağlık personeli dahil edilmiştir. Çalışmamız gözlemsel, analitik ve kesitsel türde bir araştırmadır. Sağlıkta şiddet ve Beyaz Kod uygulaması ile ilgili incelenen literatürler sonucu 51 soruluk bir anket formu hazırlanarak çalışanlara sunulmuştur. Çalışmada; bireylerin sosyodemografik özellikleri, beyaz kod bilgi düzeyleri, şiddet türleri ve karşılaşma oranları, beyaz kod verme deneyimleri ve sağlıkta şiddeti önleme konusundaki önerileri sorulmuştur. BULGULAR: Araştırma S.B.Ü. Okmeydanı S.U.A.M.'da görevli ve aktif çalışmakta olan, çalışmamıza katılmayı kabul eden 98 kadın (%64,5) ve 54 erkek (%35,5) olmak üzere toplam 152 kişi ile yapıldı. Çalışanların %79,6'sı doktor, %13,2'si hemşire, %6,6'lık kısım ebe, tıbbi sekreter ve diğer sağlık personelinden oluşmaktaydı. Son bir yıl içinde meydana gelen şiddet olayının yeri en sık acil servis olmakla birlikte (n=65, %46,1), son bir yılda çalışanlar tarafından en sık maruz kalınan şiddet türü sözel şiddet olarak ortaya çıkmaktadır (n=138, %90,8). Şiddet olayında saldırgan daha çok hasta yakınları (n=112, %79,4) ve kadınlar olmaktadır (n=77,%54,6). Çalışanların %34,2'si (n=52) Beyaz Kod eğitimi aldığını belirtirken, çalışmaya katılanların BK bilgi düzeyi puanları 65.51±17,91 (minimum:14,3, maksimum:92,3, medyan:71,4) bulunmuştur. BK eğitimi alanların bilgi düzeyi puanı, almayanlardan istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur (p:0,005; p0.05).
Özet (Çeviri)
AIM: White Code is an application launched by the Ministry of Health to ensure the safety of health workers and to reduce the risk of violence against health workers in hospitals. In this study, it was aimed to measure the level of knowledge of health personnel who are volunteer to participate in the study and to evaluate their attitudes towards violence within the scope of the white code application. However, it is aimed for health workers to present their recommendations on violence prevention. MATERIAL AND METHOD: The study was conducted by SBU Okmeydanı SUAM; 152 health personnel who are 18 years of age or older, who can read and write, have / have not experienced violence, have given / did not give White Code, and actively working. Our study is an observational, analytical and cross-sectional study. A questionnaire of 51 questions was prepared and presented to the employees as a result of the literature on violence in health and the White Code application. In the study; sociodemographic characteristics of individuals, white code knowledge levels, types of violence and encounter rates, white code giving experiences and recommendations on prevention of violence in health were asked. RESULTS: The study was conducted with a total of 152 people, 98 women (64.5%) and 54 men (35.5%), who are actively working in SBU Okmeydanı SUAM and agree to participate in our study. 79.6% of the employees were doctors, 13.2% were nurses, 6.6% were midwives, medical secretaries and other health personnel. Although the most frequent type of violence in the last year is the emergency department (n = 65, 46.1%), the most frequent type of violence experienced by employees in the last year is verbal violence (n = 138, %90,8). In the case of violence, the aggressor is mostly relatives (n = 112, 79.4%) and women (n = 77, 54.6%). While 34.2% (n = 52) of the employees stated that they received White Code training, White Code knowledge level scores of the participants were 65.51 ± 17.91 (minimum: 14.3, maximum: 92.3, median: 71.4). The knowledge level score of those who received White Code training was found to be statistically significant from those who did not (p: 0.005; p 0.05).