Genç erkek farelerde farklı sürelerdeki hafif egzersizin kas ve karaciğer antioksidan sistemlerine etkisi
The Effects of milk exercise on liver and muscle antioxidant systems at various times
- Tez No: 59674
- Danışmanlar: PROF. DR. NEDRET KILIÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
(en fazla 250 sözcük) ; (TÜBİTAK/TÜRDOK'un Abstrakt Hazırlama Kılavuzunu kullanınız. ) :0 ıva Bu.çalışmada 4,İ2 haftalik yaş grubundaki genç - erkek farelerde egzersizin kas ve karaciğer katalaz(.GAT) tgl\\iaiyoxı peroksitaz(G\TCI) ve glutatyon(f^.'K). düzeyleri üzerindeki etkileri. incelenmiştir.Bu amaçla yeni' doğan fareler(üç haftalık); üç hafta bir adaptasyon egzersizine tabi tutuldular.Bu adaptasyon programlarında hayvanlara 4 haftadan 17 haftaya kadar değişen sürelerde hafif egzersiz yaptırıldı 5 gün/hafta15 metre/dakika30 dakika/gün %0 eğim, koşu egzersizi. Büyüme ve gelişme kas ve karaciğer OAS aktiviteleri üzerinde anlamlı bir değişikliğe neden olmazken kas GPX ve GBH*unun ise değişik davranış karakterleri gösterdiği gÖ3İeamif?tir,Büyütme ve gelişmenin etkisinden bağımsız olarak farklı sürelerdeki egzersizin, etkisini incelemek işin aynı yaş grubundaki hayvanlara. 4,8,12 şer haftalik egzersiz yaptırılmıştır Bu hayvanlarda kas ve karaciğerde CA2'ın yine anlamlı bir değişiklik göstermediği, GEX veGSH* değişimlerinin ise. zamana bağlı lineer bir model oluşturmadığı, gözlenmiştir. Büyüme ve gelişmenin antioksidan sistem üzerindeki etkilerinin egzersizle: 'ilişkisi. incelendiğinde CAT' in kas ve karaciğerde anlamlı bir değişikliğe uğramadığı, 4 ve 8 haftalık egzersizi karaciğer ve kas GEK cevabında anlamlı değişiklikler oluşturduğu 12 haftalık egzersizde ise yanıtların değişmeye başladığı görülmüştür, Antrenmanlı hayvanlara değişik süreli egzersiz yaptırıldığında egzersize uyum cevabının antrenmansın gruba göre "daha erken (8. hafta) ortaya çıktığı gözlenmiştir*
Özet (Çeviri)
(en f«la %5C* BöascOk) t i-^-ii-.v.-. -.-; -. :.l~.;-;''“ f 'ag^-tö.”'î2'-,wö'efes-w^re'invftStigated.She new born mice (agog 3w&eks)- were -subjeat I to ân adaptation exercise. After this adaptation program, these animals were. |.-subjected to 'mild exercise: 5day/week, 30 min/day, 15 m/min,$0 incline“ '”''' I :“”running exereise.. ' '. -, '.,..;. |;' Liver and muscle GAS? activities were not changed significantly as a- response i /., to 'exercise, whereas- muscle (JPX and GSH diminished significantly and.liver ]“ ;. COKC and GSH showed different eharasteristie patterns. '-”he liver and musele f... \. CAS activities were not changed in same aged groups -when they were exercised i I for'4,12-,8 weeks. In these animals, - GTS. and GSH values were not correlated \. with t-ime.lt was observed that..liver and muscle CA2 activities did not ; changed“as a response to 4- and- 8 weeks exereisc andliv«r.and musele GEX anq GSH were changed significantly, and the responses were adapted to”exercise as a response to 12 weeks exercise.lt has been shown that the adaptation resp ;''“ in :t rained -'animals'- than T-~,*WU«^,Ş li*- i£t? Aİ+.V,^'”^- jİ-İ: iillttti^fiit >IM«i».^