Türkiye'de ekonomik büyüme ve petrol fiyatları arasındaki ilişkinin incelenmesi
State of the world and in turkey growth in Turkey's energy and energy resources position
  1. Tez No: 596754
  2. Yazar: OKAN ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FUNDA ÇONDUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Enerji, Economics, Energy
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Enerji, insanoğlunun bir yere yerleşme yani göçebe olmaktan vazgeçmesinden sonra önem arz etmeye başlamıştır. Bu ihtiyaç beslenme, barınma, aydınlanma, ulaşım gibi günlük ihtiyaçların giderilmesi açısından önemlidir. Dünya genelinde zamanla artan teknoloji, nüfus, şehirleşme ve endüstrileşmeye paralel olarak insanoğlunun enerjiye olan gereksinimi de sürekli artmıştır. İnsanoğlunun bu bitmek bilmeyen enerji gereksinimin büyük bir kısmı günümüzde yenilenemeyen enerji kaynakları tarafından karşılamaktadır. Sürekli artan bu enerji tüketimi ülkelerin ekonomilerini büyütmektedir. Ülke ekonomilerinin büyümesi kişi başına düşen gelirlerin ve refahın artmasının yanı sıra dünya iklimi bozulmakta, küresel ısınma meydana gelmekte ve karbondioksit salınımı her geçen gün artmaktadır. Bu durum büyük ölçüde çevre kirlilikleri gibi sorunları da beraberinde getirmektedir. Yenilenemeyen enerji kaynaklarının dünya üzerindeki dağılımı farklılık göstermektedir. Bu durum bazı ülkelerin lehine bazı ülkelerin ise aleyhine sonuçlar arz etmektedir. Enerji kaynaklarının rezervleri tüketildikçe azalmakta ve yeni rezerv arayışları içerisine girilmektedir. Bu kaynakların üretimi ve talebi sürekli artmaktadır. Yapılan bu çalışmada enerji kaynakları ve bu kaynakların dünya üzerindeki rezervleri, üretim ve talep miktarları değerlendirilecektir. Enerji kaynaklarının olumsuz ektilerini en aza indiren alternatif enerji kaynaklarının kullanımı üzerinde durulacaktır. TÜİK, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ve British Petroleum(BP) 2018 raporu verileri kullanılacaktır. Bu verilere dayalı olarak yıllar itibariyle seçilmiş ülkeler ve Türkiye'nin enerji rezervi, üretimi ve talebi ortaya konularak durum değerlendirmesi yapılacak sonuç, analiz ve değerlendirmelere yer verilecektir.
Özet (Çeviri)
Energy has begun to gain importance after the human being has once given up being a nomadic settler. This need is important in terms of eliminating daily necessities such as nutrition, housing, enlightenment and transportation. In parallel with increasing technology, population, urbanization and industrialization in the world in general, the requirement of human being as energy source has increased continuously. Much of this endless energy requirement of mankind is met by renewable energy sources today. This ever-increasing energy consumption increases the economies of the countries. The growth of the country's economies, as well as the per capita income and prosperity, is deteriorating, global warming is coming to fruition and carbon dioxide emissions are increasing day by day. This situation brings with it a great deal of problems such as environmental pollution. The distribution of renewable energy sources around the world varies. This situation is favorable for some countries and has some consequences for some countries. The reserves of energy resources are diminishing as they are exhausted and new reserves are being sought. The production and demand of these resources is constantly increasing. In this work, energy resources and the reserves, production and demand amounts of these resources will be evaluated. It will focus on the use of alternative sources of energy, which have the least impact on the negative manifestations of energy resources. TURKSTAT, the Ministry of Energy and Natural Resources and the report of the British Petroleum (BP) 2016 will be used. This data is selected based on the country over the years and Turkey's energy reserves, production and demand assessment of the situation by putting forward the results to be made, will be included in the analysis and evaluation.