Türkiye'de vergi ahlakını şekillendiren etkenler
Tax morale in Turkey: What shapes it?
  1. Tez No: 596753
  2. Yazar: BAHADIR SAZAK DOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM ERDEM SEÇİLMİŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Maliye, İşletme, Finance, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
Bu çalışmanın amacı, 22 yıllık bir süreçte, Türkiye'de vergi ahlakının dönüşümünü irdelemektir. İlgili hedef çerçevesinde, Dünya Değerler Anketi'nin 1990, 2007 ve 2012 yılı verilerinden istifade edilmiştir. Sıralı probit modeller aracılığıyla gerçekleştirilen analizler sonucunda, vergi ahlak düzeyinin zaman içerisinde değiştiği gözlemlenmiştir. 2007 ve 2012 yıllarındaki vergi ahlak düzeyi, 1990 yılına nispetle daha düşüktür. Ek olarak, araştırma bulguları, bürokrasiye güvenin ve maddi tatmin düzeyinin vergi ahlakı üzerinde negatif yönlü bir etkisini işaret etmektedir. Tahmin sonuçlarına göre, hükümete güven, dinin önemi ve milli gurur vergi ahlakı üzerinde anlamlı bir pozitif etkiye sahiptir.
Özet (Çeviri)
The present study aimed to analyze the evolution of tax morale in Turkey over 22-year-span. For this purpose, data that were collected as a part of the World Values Survey in 1990, 2007, and 2012 were used. The analytic results of ordered probit models revealed that level of tax morale had changed across time. Tax morale levels were lower in 2007 and 2012 than in 1990. Additionally, the findings indicated that trust in the civil services and financial satisfaction have a negative effect on tax morale. The estimation results also show that trust in the government, the perceived importance of religion and pride in one's nationality have a significant positive effect on tax morale.