Kiziltepe low-sulphidation epithermal deposit (Sindirgi, Balikesir): An example for relay-ramp-hosted epithermal gold mineralization in Western Turkey
Kızıltepe düşük sülfidasyon altın yataği (Sındırgı, Balikesir): Aktarim yokuşuna yerleşmiş epitermal altın cevherleşmesine Bati Anadolu'dan bir örnek
  1. Tez No: 596765
  2. Yazar: BERKİN UĞURLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERDİN BOZKURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
Balıkesir'in 50 km güneydoğusunda bulunan Kızıltepe sayısız düşük sülfidasyon epitermal kuvars Damarına ev sahipliği yapar ve madencilik tarihi günümüzden 2000 yıl öncesine dayanır. 25 yıla yakın süren arama faaliyetlerinin sonunda ilk modern altın gümüş maden işletmesi Arzu Güney Damarı üzerinde 2017 yılında üretime başlamıştır ve Arzu Kuzey, Derya ve Banu Damarları üretim için sırasını beklemektedir. Kızıltepe düşük sülfidasyon epitermal altın cevherleşmesi Miyosen yaşlı dasitik volkanik ve volkanoklastik birimleri içerisinde batı Anadolu'yu etkisi altında bırakan gerilme tektonizmasına bağlı gelişmiştir. Mevcut fay yüzeylerinin kuvvet yönlerinin çalışılmasıyla 3 alan belirlenmiştir; (A) kuzeyi sınırlayan D–B-uzanımlı normal faylar, (B) güneyi sınırlayan D–B-uzanımlı normal faylar ve (C) Arzu Güney açık ocağında gözlenen KB–GD-uzanımlı normal faylar. Fay yüzeylerinden toplanan verilerle blokların bağıl hareket yönü çalışılmış, tektonik kuvvetlerin belirlenmesi için paleostres analizleri yapılmıştır. Tüm bu çalışmalar ışığında Kızıltepe cevherleşmesinin aktarım yokuşuna yerleşmiş epitermal altın Damarları olduğu öne sürülmüştür.
Özet (Çeviri)
Kızıltepe, located 50 km southeast of Balıkesir in western Turkey, has a long history of precious metal mining back to 2000 years and hosts numerous low sulfidation epithermal quartz veins. In the modern times, subsequent to 25 years of mineral exploration activities, first gold silver mining operation has started on the vein sector called Arzu South in 2017, and 3 other sectors; Arzu North, Derya and Banu on the line. Kızıltepe low sulfidation epithermal gold mineralization is hosted by early Miocene dacitic volcanics/volcanoclastics and directly associated with the recent extensional tectonic regime of western Turkey. The study of the stress field orientations based on the available fault surfaces identified 3 domains; (A) E–W- trending northern boundary faults, (B) southern boundary faults and (C) NW–SE-trending normal faults observed in Arzu South open pit. Relative sense of motion of the blocks are studied by utilizing the orientation data of the fault plains and paleostress analysis are performed to determine the tectonic stress. The interpretation of all the results suggest to characterize Kızıltepe deposit as a relay ramp hosted epithermal gold mineralization.