Öğretmenlerin duygusal zekâları ile iş doyumları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between emotional intelligence and work satisfaction of teachers
  1. Tez No: 596766
  2. Yazar: SEMA MURATOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERGÜN RECEPOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Denetimi ve Planlaması Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bir insan kendi duygularında olduğu gibi, başkalarının duygularını da yönlendirebilme ve anlayabilme becerisine sahip olabilme düzeyi ne kadar yüksek ise, gerek iş dünyasında başarıyı, gerekse de özel yaşamında mutluluğu ve huzuru yakalayabileceğini söylemek mümkündür. Çalışma başlığını oluşturan kavramlardan biri olan 'Duygusal Zekâ' kavramı eğitim dünyasında oldukça önemlidir ve gelecek nesilleri eğitecek olan eğitimcilerde de bunun yüksek seviyede olması, eğitimin kalitesini arttırabilecek unsurlardandır. Eğitim hizmetlerinin büyük öneme sahip olması, eğitimcinin oynadığı bu rolün önemini arttırmaktadır. Bu bağlamda eğitimcilerin duygu ve ihtiyaçlarına karşı duyarlılık gösterilmesi gereklidir. Çalışmanın bir diğer başlığı olan 'İş Doyumu' ise, işe yönelik tutum olarak nitelendirilmektedir. Duygusal zekâ kavramında olduğu gibi, iş doyumunun yüksek olması, bilhassa eğitimin daha kaliteli bir şekilde verilebilmesine imkan sağlamaktadır. Bu çalışma kapsamında öğretmenlerin duygusal zekâ ve iş doyumlarının birbiriyle olan ilişkisi incelenecektir. Araştırmaya 302 farklı branşa sahip öğretmen katılmıştır. Bu çalışma altı bölümden oluşmaktadır. Çalışmanın ilk bölümünde araştırmanın problem durumu, amacı, alt problemleri, önemi, varsayımları ve kısıtları incelenmiştir. İkinci bölümde, araştırmanın kavramları olan iş doyumu ve duygusal zekâ kavramları etraflı bir şekilde ele alınmıştır. Üçüncü bölümde araştırmanın yöntemi üzerinde durulmuştur. Bu bölüm içerisinde araştırma modeli, çalışma grubu, veri toplama araçları, verilerin toplanmasına ve analizine yer verilmiştir. Dördüncü bölümde araştırmaya katılım sağlayan öğretmenlerden elde edilen bulgulara yer verilmiştir. Bu bölüm içerisinde öncelikle ankette yer alan ifadelere öğretmenlerin vermiş oldukları cevaplar ve araştırmadaki alt problemlere ilişkin bulgular yer almaktadır. Beşinci bölümde araştırmada elde edilen verilerin tartışma ve yorumları yer almaktadır. Araştırmanın son bölümünde ise, araştırma kapsamında elde edilen verilerin genel bir değerlendirmesi ve bu veriler doğrultusunda yapılan önerilere yer verilmiştir. Elde edilen veriler doğrultusunda, duygusal zeka ve iş doyumu ilişkisinin incelendiği bu çalışmaya katılan öğretmenlerin iş tatmin düzeyleri ile duygusal zeka düzeyleri arasında anlamlı ve pozitif ancak zayıf bir ilişkinin varlığı söz konusudur.
Özet (Çeviri)
It is possible to say that the higher the level of a person's ability to direct and understand the feelings of others, as well as his / her own emotions, he can achieve success and happiness and peace in his private life. The concept of usal Emotional Intelligence olan, which is one of the concepts forming the title of the study, is very important in the world of education and the fact that it is at a high level among educators who will train future generations is one of the factors that can improve the quality of education. The importance of educational services increases the importance of this role played by the educator. In this context, it is necessary to show sensitivity to the feelings and needs of educators. Another title of the study, 'Job Satisfaction, is defined as attitude towards work. As in the concept of emotional intelligence, the high level of job satisfaction, especially in terms of providing a better quality of education allows. 302 teachers from different branches participated in the study. This study consists of six chapters. In this study, the relationship between emotional intelligence and job satisfaction of teachers will be examined. This study consists of six chapters. In the first part of the study, the problem status, aim, sub-problems, importance, assumptions and limitations of the research are examined. In the second part, the concepts of job satisfaction and emotional intelligence, which are the concepts of the research, are discussed in detail. In the third chapter, the method of the research is emphasized. This section includes research model, working group, data collection tools, data collection and analysis. In the fourth section, the findings obtained from the teachers participating in the research are given. In this section, the answers given by the teachers to the expressions in the questionnaire and the findings related to the sub-problems in the research are included. In the fifth chapter, discussion and interpretation of the data obtained from the research are given. In the last part of the research, a general evaluation of the data obtained within the scope of the research and recommendations made in line with these data are given.