Kronik karaciğer hastalıklarında nitrik oksidin önemi ve değerlendirilmesi
Evaluation of the importance of nitric oxide in the chronic liver diaseases
  1. Tez No: 59677
  2. Yazar: NURCAN UMUR MERSİN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. GÜLDAL KIRKALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
ÖZET KRONİK KARACİĞER HASTALIKLARINDA- NİTRİK OKSİD' İN ÖNEMİ VE DEĞERLENDİRİLMESİ Anahtar Sözcükler Nitrik oksid; nitrik oksid sentaz; nitrit; nitrat; kronik aktif hepatit; siroz. Araştırmacı İsmi: Nurcan- (Mecsio-)- Umur Kronik karaciğer hastalıklarında, artan sitokin ve endotoksin düzeylerinin etkisi ile L - arjjnin - nitrik oksid ( L- arg - NO ) yolu aktive edilmekte ve bir radikal olan NO oluşumu artmaktadır. Yaptığımız çalışma, kronik karaciğer hastalıklarından olan kronik aktif hepatit ve siroz grubu hastalıklar ile L - arg - NO yolu arasındaki ilişkinin varlığını, NO' in stabil son ürünleri olan serum nitrit ve nitrat düzeylerini ölçerek kontrol grupları ve birbirleri ile karşılaştırmayı kapsamaktadır. Serum nitrit düzeyleri Griees reaksiyonu ile ölçülmektedir. Nitrat düzeyi ise nitrat redüktaz enzimi aracılığı ile nitratların nitrite redüklenmesinden sonra ölçülen toplam nitrit + nitrat konsantrasyonundan nitrit konsantrasyonunun çıkarılması ile elde edilmektedir. Çalışma grubunu, 21 kronik aktif hepatit ve 6' sı dekompanze 13' ü kompanze olan 19 siroz' lu kronik karaciğer hastaları oluşturdu. Bu hasta gruplarında, serum nitrit+nitrat, nitrat, nitrit değerleri incelendiğinde sırasıyla şu sonuçlar elde edildi. Siroz için; 84, 8 ± 9,43 M. mol / I, 74,75 ± 9,49 \x mol / I, 10,03 ± 1,59 \ı mol / I. Kronik aktif hepatit için; 72,79 ± 6,9 \x mol / I, 59,9 ± 7,09 \x mol / I, 12,88 ± 1,65 (j. mol / I. Kontrol grubunu, 10 normal kişi serumu oluşturdu. Bu grubailişkin değerler sırasıyla; 29,0 ± 4,6 p, mol / 1, 19,41 ± 3,16 y. mol / 1, 9,59 ± 1,60 (j. mol/ 1 dir. Sonuçlar incelendiğinde, hasta grubunda kontrole göre istatistiksel açıdan nitrit + nitrat ve nitrat düzeylerinde anlamlı bir yükseklik saptanırken, nitrit düzeylerinde bir farklılık saptanmadı ( p < 0.0001, p > 0.5 ). Kronik aktif hepatit ve siroz grubu arasında tüm veriler yönünden anlamlı bir farklılık gözlenmedi ( p > 0.5 ). Aynı şekilde sirozun dekompanze ve kompanze grupları arasında da anlamlı bir fark belirlenmedi ( p > 0.5 ). Bu sonuçlar, L - arg - NO yolunun kronik karaciğer hastalıklarında önemli fonksiyonlara sahip olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
EVALUATION OF THE IMPORTANCE OF NITRIC OXIDE IN THE CHRONIC LIVER DISEASES Key words : Nitric oxide; Nitric oxide synthase; nitrate; nitrite; chronic active hepatitis, cirrhosis. Researcher : Nurcan ( Mersin ) Umur The formation of nitric oxide (..NO),, a free radical, has increased in the liver disease, in which the L - arginine - nitric oxide ( L - arg - NO ) pathway is activated by the increased levels of cytokine and endotoxin. In our study, we planned to investigate the relationship between L-arg-NO pathway and the chronic active hepatitis and cirrhosis that are classified in the group of the chronic liver disease. We determined the serum levels of nitrite and nitrate, the end products of the L - arg - NO pathway and compared the control group levels. The method comprise the determination of the total nitrite produced by the reductions of nitrate to nitrite in the presence of nitrate reductase. The measurement of the nitrite concentrations was based on Griees reaction. The nitrate concentrations were obtained by substracting the nitrite concentrations from the total nitrite + nitrate concentrations. The study group consisted of 21 patients with chronic active hepatitis and 19 patients with cirrhosis composed of 6 decompanseted and 13 companseted petients. In cirrhosis group, the serum levels of nitrite + nitrate, nitrat, nitrite were found to be 84, 8 ± 9,43 |j. mol / 1, 74,75 ± 9,49 -p. mol / 1, 10,03 ± 1,59 n mol / 1, respectively. In chronic active hepatitis group, the values were found to be 72,79 ± 6,9 (j. mol / 1, 59,9 ± 7,09 (i mol / 1, 12,88 ± 1,65 ^ mol / 1, respectively. The control group values obtained from 10 normal persons were found to be 29,0 ± 4,6 ıı mol / 1, 19,41 ± 3,16 ji mol / 1, 9,59 ± 1,60 n mol / 1, respectively.The statistical evaluation showed a significant difference between the control and study group ( p < 0.0001 ). We found higher nitrite + nitrate and nitrate levels in the study group than that in the control group. But nitrite levels did not show any significant difference between two group ( p > 0.5 ). Any significant difference were found between the chronic active hepatitis and cirrhosis group ( p > 0.5 ) and between the decompansated and the compansated group of the cirrhosis ( p > 0.5 ). The results have demonstrated that the L- Arg - NO pathway has an important role in chronic liver diseases.