Metal kaplama endüstrisi atıksuyundaki nikel iyonlarının grafen oksit ile giderimi
Removal of nickel ions from metal coating wastewater with graphene oxide
  1. Tez No: 596785
  2. Yazar: FUNDA CEMRE KILIÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ANDAÇ AKDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Adsorpsiyon deneylerinde temas süresi, pH ve adsorbent miktarı parametrelerinin etkileri incelenmiştir. Adsorpsiyon izoterm çalışmalarında farklı izoterm türleri denenmiş ve adsorpsiyonda en uygun izoterm olarak Tempkin izotermi belirlenmiştir. Yapılan kinetik çalışmalarında yalancı 1. derece kinetik model, yalancı 2. derece kinetik model ve partikül içi difüzyon modeli kullanılmış olup araştırılan adsorbent üzerine Ni(II) iyonunun adsorpsiyonunun 2. derece kinetik denklemler ile açıklanabildiği görülmüştür. Adsorpsiyon dengesine 90. dakikada ulaşılmış ve optimum sonuçlara pH 6'da ulaşılmıştır. Uygun deney şartlarında en yüksek adsorbent miktarı 0,016 g/L olarak belirlenmiştir. Grafen oksitin yalın halde adsorbent verimlerinde düşüş gözlenmesi fonksiyonelleştirme ihtiyacını ortaya çıkarmıştır.
Özet (Çeviri)
The effects of contact time, pH, and adsorbent parameters were investigated in adsorption experiments. Different types of isotherms were experienced in adsorption isotherm studies and Tempkin isotherm was determined as the most suitable isotherm in adsorption. In the kinetic studies, pseudo-first order kinetic model, pseudo-second order kinetic model and intraparticle diffusion model were used and it was seen that adsorption of Ni (II) ion on the adsorbent could be explained by second degree kinetic equations. Adsorption equilibrium was reached at 90 minutes and optimum results were reached at pH 6. The maximum amount of adsorbent was determined as 0.016 g / L under appropriate experimental conditions. The decrease in graphene oxide adsorbent yields revealed the need for functionalization.