Aerobik ve anaerobik eşik hızlarında yapılan iki değişik egzersizin kan lipid ve lipoproteinleri üzerine etkisi
Effects of exercises at the aerobic and anaerobic threshold on blood lipids and lipoproteins
- Tez No: 59680
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN T. SESSİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
Akut egzersizin kan lipid ve lipoproteinleri üzerindeki etkilerine ilişkin çalışma sonuçlan çelişkilidir. Endürans performansının predikte edilmesinde ve bu tip antrenmanların programlanmasında optimal egzersiz yükleri olarak sıklıkla kullanılan aerobik eşik (AT, 2mM kan laktatına karşı gelen egzersiz yükü) ve anerobik eşik (ANT, 4mM kan laktatına karşı gelen egzersiz yükü) ile ilgili olarak az sayıda literatür vardır. Bu nedenle bu çalışmada, iyi antrene 14 erkek sporcuda (amatör futbolcu) AT ve ANT hızlarında yapılan iki değişik steady-state koşu bandı egzersizinin, kan lipid ve lipoproteinleri üzerindeki etkileri incelendi. Sporcular (yaş ort: 20.6 ± 1.7 yıl, endirekt Max V02 = 63.1 ± 9.3 ml/kg/dk) önce AT hızlarında (10.8 ± 0.9 km/h) 45 dk, ANT hızlarında (ANT' nin % 97.sinde 12.6 ± 0.6 km/h) ise 30 dk kadar (ort.= 33.6 ± 3.9 dk) steady-state egzersizlerini gerçekleştirdiler. İlk egzersiz testinden (ATSST), 24 saat önce (24HÖ), egzersizden hemen önce (ATİ), egzersizden hemen sonra (AT2), 1 saat sonra (AT3) ve 48 saat sonra (ANT1), ANTSST'nden hemen önce (ANT1), hemen sonra (ANT2), bir saat (ANT3) ve 48 saat sonra (48HS) açlık venöz kan örnekleri alındı. Serum örneklerinden, glükoz (GLU), trigliserid (TG) total kolesterol (TK) ve total fosfolipid (TF), HDL ve alt fraksiyonlarının hem kolesterol (K), hem de fosfolipid (F) analizleri yapıldı. VLDL ve LDL kolesterol analizleri hem presipitasyon, hem de hesaplama (Friedewald WT) yöntemiyle yapıldı. Plazma volüm değişiklikleri hemoglobin ve hematokrit ölçümlerinden hesaplanarak,gerekli düzeltmeler yapıldı.
Özet (Çeviri)
The results of studies on the effects of acute exercise on blood lipid and lipoproteins are controversial. There are few data about those effects at the aerobic (exercise intensity leading to 2mM blood lactate) and the anaerobic (exercise intensity leading to 4mM blood lactate) thresholds which are used to predict endurance performance and to program training. For this reason it was aimed in this study to investigate the effects of steady state treadmill runs at the aerobic threshold (AT) and at the anaerobic threshold (ANT) performed by 14 well-trained male amateur soccer players, on blood lipids and lipoproteins. Athletes (20.6 ± 1.7 yrs, 63.1 ± 9.3 ml/kg/min indirect V02Max) ran for 45 mins first at AT, then for about 30 mins (33.6±3.9 mins) at 97% of ANTafter 48h. Fasting blood samples were withdrawn 24 h prior to the first test, 10-15 min prior to the run, an hour and 48 h after the run, and similary for the second test. Serum glucoses, triglycerides (TG), cholesterol (C), phospholipids (P) and HDL and subtractions of the two latter were determined. VLDL-C and LDL-C analyses were done both by precipitation and estimation (E) methods. Plasma volume changes were calculated by the use of blood hemoglobin and hematocrit values to perform the necessary corrections.