2 aylık antrenmanın yüzücü çocukların laktik asit değerlerine etkisi
Effects of 2 month training on the swimmer children's blood lactate
  1. Tez No: 107529
  2. Yazar: TÜLİN ATAN (AKMAN)
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. SEYDİ AHMET AĞAOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 891
Özet
IV ÖZET 2 AYLIK ANTRENMANIN YÜZÜCÜ ÇOCUKLARIN KAN LAKTAT DEĞERLERİNE ETKİSİ Tülin ATAN, Yüksek Lisans Tezi Ondokuz Mayıs Üniversitesi Samsun, Temmuz 2001 Bu çalışma, iki ay uygulanan yüzme antrenmanlarının aerobik ve anaerobik kapasiteye olan etkilerini kan laktik asidi ile incelemek amacıyla yapılmıştır. Çalışmaya kısa mesafe yüzücüsü 17 sağlıklı erkek (15,176+0,809 yıl) katılmıştır. 7 yüzücünün branşı kurbağalama ve sırtüstü (yaş; 15,571±0,534 yıl) diğer 10 yüzücünün branşı ise serbest stildir (yaş; 14,900+0,875 yıl). İlk ölçüm yüzme sezonu başladıktan 1,5 ay sonra, ikinci ölçüm ise bu tarihten itibaren yapılan 2 aylık antrenman sonrasında yapılmıştır. Ölçümlerde 8x1 OOrn serbest stil test protokolü uygulanmış ve yavaştan hızlıya doğru 5 ayrı yüzme şiddetinde yüzülmüştür (%75-%85-%90-%95- %100). Her yüzme arasında kan örneği alınıp laktik asit miktarı tespit edilmiştir. Aynı zamanda her yüzme sonrasında kalp atım hızına bakılmış, yüzme süreleri kaydedilerek hızlan bulunmuştur. Ölçümlerde serbest stil yüzüldüğü için branşı serbest olan yüzücüler ve diğerleri arasında bazı fiziksel ve motorik özellikler açısından bir fark olup olmadığına bakılmış ve ne antrenman öncesinde ne de antrenman sonrasında arada bir fark bulunamamıştır (p>0,05).
Özet (Çeviri)
ABSTRACT EFFECTS OF 2-MONTH-TRAINING ON THE SWIMMER CHILDRENS' BLOOD LACTATE Tülin ATAN, Master Thesis University of Ondokuz Mayıs Samsun, July 2001 The aim of this study is to evaluate the effects of the 2 months swimming training on the aerobic and anaerobic capacities by a blood lactic acid (LA). 17 short distance male swimmers (15,176±0,809 year) were tested in the study. The branch of the 7 swimmers' are breaststroke and backstroke style, the other 10 swimmers' are freestyle. The first measurement was done 1,5 month after from the swimming season began, the second measurement was done 2 months after from the first measurement. 8x1 00m swimming protocol was used in the measurements and five incremental swimming workloads corresponding to %75, %85, %90, %95 and %100 of best time for 100m freestyle were completed. After each swimming, blood sample was taken and LA was determined. Heart rate (HR) was recorded immediately after each workload, and the swimming time was recorded and the swimming speed was calculated.