Kompozit malzeme üreten ve kullanan işyerlerinde iş sağlığı ve güvenliği
Occupational health and safety in workplaces producing and using composite materials
  1. Tez No: 596810
  2. Yazar: ÇAĞLA BALKIŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET CAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kazalar, Seramik Mühendisliği, Accidents, Ceramic Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Rumeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Kompozit malzeme, birbirinden farklı olan iki maddenin makro düzeyde birleşerek oluşturduğu yeni maddeye verilen addır. Kompozit malzeme üretilmesindeki amaç; tek başına çözünemeyen ve uygun olmayan maddelerin birleşerek kullanım alanlarına uygun bir şekilde yeni özellikler kazandırmaktır. Kompozit malzemeler birbirinden farklı olan maddelerin en iyi özellikleri gözetilerek meydana getirilmektedir. Genel olarak da hafiflik ve sağlamlık unsurlarının göz önünde bulunduğu parçalarda kompozit malzemeler tercih edilmektedir. İş sağlığı ve güvenliği kavramına bakıldığında ise en genel tanımla; herhangi bir iş alanında farklı sebeplerden kaynaklanan ve insan hayatına zarar verici nitelikte olan olayların önlenmesi için yapılan sistemsel çalışmalardır. İş sağlığı ve güvenliği alanında en eski ipuçları Mısır ve Roma medeniyetlerine kadar dayanmaktadır. Tarihsel olarak üretim araçlarında ve yöntemlerinde meydana gelen ilerlemeler, insan sağlığını da tehdit edici nitelikte olmaya başlamıştır. Çalışmanın ilk bölümünde kompozit malzemelere ilişkin genel bilgiler verilmiş olup, ikinci bölümde iş sağlığı ve güvenliği kavramı, tarihsel gelişimi, önemi Türkiye'deki yasal mevzuat ve iş sağlığı ve güvenliğinin uygulanmasında etkili olan hem yerel hem de global kuruluşlar açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
Composite material is the name given to the new member by combining two different macros that are different from each other. The purpose of composite material production; unable to solve alone and inappropriate joining priority is to provide new features in accordance with the application areas. Composite materials are produced by considering the best properties of different materials. In general, composite materials are preferred in parts where lightness and strength are considered. When we look at the concept of occupational health and safety, the most general definition; systematic works to prevent incidents that are harmful to human life and which are caused by different reasons in any field of business. The oldest clues in the field of occupational health and safety date back to the Egyptian and Roman civilizations. Historically, advances in production tools and methods have been threatening human health. General information is given on composite materials in the first part, the second part of the occupational health and safety concept, historical development, importance, both local and global organizations that are effective Implementation of legislation and occupational health and safety in Turkey are explained.