Azerbaycan ve Türkiye gazeteleri ışığında Ebulfez Elçibey (1991-1997) Dönemi
Ebulfez Elçibey (1991-1997) period in light of Azerbaijan and Turkey newspapers
  1. Tez No: 596826
  2. Yazar: ZÜBEYDE ÇOBANOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BEKİR BİÇER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Tarih, Uluslararası İlişkiler, Journalism, History, International Relations
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Kurduğu Azerbaycan Halk Cephesi ile bağımsızlık mücadelesi veren Elçibey, Azerbaycan Cumhuriyeti'ne demokratik yollarla seçilen ilk cumhurbaşkanı olmuştur. Ebulfez Elçibey, Azerbaycan'ın gelişeceğine ve bağımsız olacağına inanarak bunun mücadelesini vermiştir. Yıllarca Sovyet zulmüne uğrayan bu topraklarda yaptığı ekonomik, kültürel, iktisadi ve hukuki devrimlerle yeniden yapılandırılarak Türk kimliğine döneceğine, bu çalışmalarında Türkiye'nin yardımı ve desteği ile zorlukların üstesinden geleceğine inanmıştır. Azerbaycan'ın bağımsızlık lideri Ebulfez Elçibey'in 1991- 1997 yılları incelenerek verdiği siyasi mücadelesinin yanı sıra, yapılan darbe ve sürgün yılları Azerbaycan ve Türkiye gazeteleri ışığında aydınlatılmaya çalışılacaktır.
Özet (Çeviri)
Elçibey was the first democratically elected president of the Republic of Azerbaijan. Ebulfez Elçibey, believing that Azerbaijan will develop and become independent, fought for this. He believed that with the economic, cultural, economic and legal revolutions he made in these lands, which had been subjected to Soviet persecution for years, he would return to his Turkish identity and overcome the difficulties with the help and support of Turkey in his work. In addition to the political struggle of Azerbaijan's independence leader Ebulfez Elcibey between 1991 and 1997, the coup and exile years will be tried to be illuminated in the light of the newspapers of Azerbaijan and Turkey.