Gaziantep ili'nin sosyo-ekonomik yapısının analizi
Analysis of socio-economic structure of Gaziantep
  1. Tez No: 596864
  2. Yazar: MURAT UÇKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FİLİZ GÖLPEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Sosyo-ekonomik yapı, toplumu oluşturan bireylerin istenen kaynaklara erişiminin bir ölçüsüdür. Sosyo-ekonominin herkes tarafından kabul edilen belirgin bir tanımı bulunmamaktadır. Sosyo-ekonomi demokratik ve katılımcı karar verme süreçleri temelinde çalışan, piyasa ve piyasa dışı mal ve hizmetleri üreten resmi olarak teşkilatlanmış özel işletmeler ve ağları kapsayan bir yapı olarak tanımlanabilir. Sosyo-ekonomik yapı; ekonomi, sağlık, eğitim, demografi ve sosyal statü gibi birçok alanı ilgilendiren öğeleri içermektedir. Bir bölgenin sosyo-ekonomik yapısı analiz edilirken; sağlık hizmetleri, para, mal, güç, güvenlik gereksinimleri, istihdam şartları, eğitim fırsatları gibi faktörler kısmen veya bütün olarak dikkate alınmaktadır. Araştırmanın merkezi durumundaki Gaziantep, bulunduğu bölgenin gerek nüfus, istihdam, eğitim ve sağlık hizmetlerine ulaşım, gerekse de diğer çeşitli sosyal göstergeler bakımından her ne kadar ülkenin diğer metropollerinden geri olsa da Güneydoğu Anadolu Bölgesi için önemli bir sosyo-ekonomik merkez olma niteliği taşımaktadır. Bu araştırmanın amacı, Türkiye'de önemli bir yere sahip olan Gaziantep'in sosyo-ekonomik yapısının ve statüsünün analizinin yapılması, bölge ve ülke için öneminin araştırılmasıdır.
Özet (Çeviri)
The socio-economic structure is a measure of the access of individuals who make up the society to the desired resources. There is no clear definition of socioeconomics accepted by all. Socio-economics can be defined as a structure that includes officially organized private enterprises and networks that produce market and non-market goods and services based on democratic and participatory decision-making processes. Socio-economic structure; includes items of interest in many areas such as economy, health, education, demography and social status. While analyzing the socio-economic structure of a region; factors such as health services, money, goods, power, security requirements, employment conditions, educational opportunities are considered in whole or in part. Gaziantep, which is the center of the research, is an important socio-economic center for the Southeastern Anatolia Region where the region is located, even though it is back from other metropolises of the country in terms of population, employment, education and health services and various other social indicators. The purpose of this research is to be analyzed socio-economic structure and the status of the of Gaziantep where has an important place in Turkey, to be investigated the importance for the region and country.