TOKİ'nin değişen rolünün kentsel gelişmeye etkileri; Ankara Gölbaşı örneği
The effects of the changing role of TOKİ on urban development: The case study of Ankara Gölbaşi
  1. Tez No: 596866
  2. Yazar: BELKIS TANRIVERDİ YERLİKAYA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DEMET EROL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Ülkemizde neoliberal politikaların ortaya çıkması ile birlikte kentler, sermayenin temel aracı olarak yerini almış ve ekonomik kalkınmanın odak noktası haline gelmiştir. Bu kapsamda kentler, neoliberal süreçler açısından son derece kritik alanlar olarak öne çıkmaktadır. Dolayısıyla neoliberal politikaların mekana tezahürü de; değişen yasalar, ortaya çıkan yeni aktörler, planlama süreçleri ve uygulamalarında görülmektedir. Bu gelişmelerin bir sonucu olarak ortaya çıkan yeni aktörler, yasalarla tanınan geniş yetkiler sonucu planlama süreçlerini yönlendirerek aslında neoliberal kentleşmenin de öncüsü haline gelmişlerdir. Bu bağlamda ana aktörlerden biri olan TOKİ; başlangıçta Toplu Konut Fonu'nu idare etmek üzere kurulmuş ve daha sonra konut sorunun çözümünde bir alternatif olmaya çalışarak, dar gelirlilerin konutsorununu, kamu arazileri ve finansman olanaklarını da kullanarak çözmeyi amaçlamış ve bu kapsamda ortaya çıkmıştır. Fakat son yıllarda asıl amacını bir yana bırakıp, zamanla piyasa için konut üretimini destekler hale gelmiştir.Bu kapsamda tez çalışmasında; gerçekleştirilen yasal düzenlemeler sonucunda geniş yetkilere sahip olan TOKİ'nin; hangi politikaların etkisinde kaldığı,“dar gelirlilere yönelik sosyal konut üretimi”amacını bir yana bırakıp, kar amaçlı proje üretimine yönelmesi ile süreç içinde amacının nasıl değiştiği, planlama süreçlerine etkisi ile birlikte kentsel gelişmeyi nasıl yönlendirdiği tartışılmış ve tüm bu gelişmeler sonuçlarıyla birlikte değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In conjunction with emerging neoliberal policies in our country, cities have become the fundamental means of capital and the focus of economical development. In this regard, cities stand out as extremely critical regions in terms of neoliberal processes. Therefore; changing rules, emerging new actors, planning and implementation processes all reflect neoliberal policies on the environment. New actors, which appear as a consequence of this improvements, have become leaders of neoliberal urbanization by conducting planning activities by means of the broad authority with which they are bestowed by the law. As one of the main actors in this sense, TOKI was originally founded to manange the Mass Housing Fund and then, to become an alternative, it moved in the direction of addressing housing problems of low-income group by utilizing public domain and financing opportinities. However, setting it's original purpose aside, it has become a promoter of the dwelling production market in the course of time. In this thesis study, it is detailedly discussed that; having broad authority as a consequence of legislative regulations, by what policies TOKI has been influenced, how it's main purpose has changed from“prividing low-cost housing for low-income group”to“projects for profit”, how it conducts urban development along with it's influences on planning processes.