Örgütsel yapı değişikliklerinin bireylerin performans, motivasyon ve verimlilikleri üzerindeki etkisi
The effects of organizational structure changes on individual perform motivation and productivity
- Tez No: 596888
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BURAK ÇAPRAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
İnsanların hayatının büyük kısımlarını geçirmiş oldukları şirketlerin, kurumların, organizasyonların, kısaca örgütlerin mevcut yapıları zaman zaman gerek ihtiyaçlarla gerekse ihtiyaç olmadan değişmektedir. Örgüt yapısındaki değişimin her aşaması ise örgütleri ciddi anlamda etkilemektedir. Bu etkiler sadece değişimin yaşandığı kısım, birim, iş yapma tekniği, teknoloji vb. etkilememekte örgütün tamamına sirayet etmektedir. Belki de değişimden en fazla etkilenen, insan unsurudur. Çalışmada örgütsel yapı değişimlerinin örgütün yapı taşı olan bireylerin üzerinde oluşabilecek motivasyon değişimleri, performans artış veya azalışları ile yine bireylerin verimliliklerine olumlu ya da olumsuz katkısının incelenmesi hedeflenmiştir. Söz konusu hedefe ulaşabilmek adına konuya ilişkin literatür taraması akabinde örgütsel yapı değişiminin yaşandığı bir kurumda yönetici seviyesindeki bireylerle nitel görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Bu görüşmelerle bireylerin konuya ilişkin yaşadıkları ve düşünceleri analiz edilerek sonuçlar ortaya çıkartılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The existing structures of companies, institutions, organizations and organizations in which people have spent most of their life change from time to time with and without the need. Every step of the change in the organizational structure affects the organizations seriously. These effects does not only affect the part of the change, they affect the entire organization. Perhaps it is the human element whom most affected by the change. In this study, it is aimed to investigate the positive or negative contribution of organizational structure changes to the motivation changes, performance increases or decreases that may occur on individuals who are the building blocks of the organization. In order to achieve this objective, qualitative interviews were conducted with individuals at executive level in an institution where organizational structure change was experienced after literaturere view. Through these interviews, the experiences and thoughts of the individuals were analyzed and the results were tried to be revealed.