Nuruosmaniye Kütüphanesi 4962 numaralı mecmua (123.b-163.b) transkripsiyon metni
Nuruosmaniye Library No. 4962 Mecmua ( 123.b-163.b) transcription text
  1. Tez No: 596887
  2. Yazar: GUELDEN MAZREKU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CUMHUR ÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 184
Özet
Klasik Türk edebiyatında ilk olarak XV. asırda örneği görülen şiir mecmualarından birisi de Nuruosmaniye Kütüphanesi 4962 numarada kayıtlı bulunan mecmuadır. 324 varaktan oluşan bu mecmuada XV., XVI. ve XVII. asırlarda yaşamış bazı şairlerin Türkçe ve Farsça şiirlerine yer verilmiştir. Eserin müstensihi belli değildir. Edebiyat tarihimiz açısından önemli olduğunu düşündüğümüz bu mecmua 123.b-163.b varaklarının inceleme ve transkripsiyonlu metni çalışmamızın konusunu oluşturur. Çalışmada öncelikle mecmualar hakkında genel bilgi verilmiş daha sonra çalışmamıza konu olan şiir mecmuasının incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In the classical Turkish literature, XV. One of the poem magazines seen in the century is the journal of the Nuruosmaniye Library. In this magazine, consisting of 324 foils, XV., XVI. and XVII. Turkish and Persian poems of some poets who lived in centuries. The intention of the work is not clear. The review and transcribed text of this journal 123.b-163. In the study, firstly general information about the magazines is given and then the poem magazine which is the subject of our study is examined.