Betonarme binalarda çerçeve süreksizliğinin yapısal davranışa etkileri
The effects of frame discontinuity on structural behavior in reinforced concerte buildings
- Tez No: 596897
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NUSRET BOZKURT, DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET EMİN ÖNCÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bitlis Eren Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
Bu tez çalışmasında betonarme binalarda kiriş süreksizliğinin yapı davranışına olan etkisi incelenmiştir. Bu amaçla; diğer modellere referans olan, herhangi bir çıkmaya ve kiriş süreksizliğine sahip olmayan düzenli bir model (Düzenli Model-1) ile binanın dört cephesine 150 cm'lik çıkmaların ilave edildiği Çıkmalı Model-2, Çıkmalı Model-2'nin çevre çerçeve kirişlerinden 12 tanesinin kaldırılması ile kiriş süreksizliği oluşturulan Çıkmalı-Kiriş Süreksiz Model-3, Çıkmalı-Kiriş Süreksiz Model-3'ün konsol uçlarındaki bazı kirişlerin kaldırılması ile oluşturulan Çıkmalı-Kiriş Süreksiz Model-4'ten meydana gelen 4 adet farklı yapı modeli kullanılmıştır. Ülkemizdeki yapı stokunun büyük çoğunluğunu oluşturan ve depremlerde en çok hasar gören alçak ve orta yükseklikteki yapıları temsilen 3,5 ve 7 kattan oluşan, 4 farklı model ile toplamda 12 modelin analizleri İdeCAD Statik 7 paket programı ile yapılmış ve sonuçlar yorumlanmıştır. Bu çalışma ile çevre çerçeve kirişlerinin sürekli ve süreksiz olduğu yapıların deprem analizleri karşılaştırılmış, periyot değerlerinde %6,4, binanın tepe deplasmanlarında %18,4, göreli kat ötelemelerinde %21,8, İkinci mertebe etkilerinde %20,3, kolonlara gelen kesme kuvvetlerinde %11, moment değerlerinde ise %18,9'a varan artışlar yaşanmıştır. Kiriş süreksizliğinin deprem yönetmeliğinde dikkate alınması ve bir hükme bağlanması önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, the effect of beam discontinuity on the behavior of structure in concrete buildings was examined. For this purpose, 4 structure models were prepared. In the Model 1, which is the reference for the other models, there is no cantilever or beam discontinuity (Regular Model-1). In Model 2 with Cantilever, 150cm cantilevers were added to all four fronts of the building. In Model 3 with Cantilever and Beam Discontinuity, 12 of the surrounding frame beams of Model 2 were removed in order to create beam discontinuity. In Model 4 with Cantilever and Beam Discontinuity, some of the beams at the ends of cantilever were removed. Representing the low and mid-high buildings constituting the majority of buildings in our country and being damaged in earthquake at highest level, 3-, 5-, and 7-storey buildings (4 models in each) were created. The analyses of 12 models in total were performed using İdeCAD Static 7 package program and the results were interpreted. In this study, the earthquake analyses of the buildings with continuous and discontinuous frame beams were compared. Increases up to 6.4% in period values, 18.4% in top displacements of the buildings, 21.8% in relative interstory drift, 20.3% in second order effects, 11% in shear forces on the beams, and 18.9% in momentum values were observed. It was suggested that the beam discontinuity should be considered in earthquake regulations and a provision should be provided.