Nemrut krater gölü'nün sediment ve bazı sucul bitki örneklerinin ağır metal konsantrasyonlarının incelenmesi
Investigation of heavy metal concentrations in the water, sediment and aquatic plant samples of Nemrut crater lake.
  1. Tez No: 596898
  2. Yazar: NUR CEREN DİZDAROĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞÜKRÜ HAYTA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bitlis Eren Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Dünyamız pek çok tehditle karşı karşıyadır. En tehlikeli olanı çevre kirliliğidir. Su kirliliği ise çevre kirliliğinin bir parçasıdır. Sanayi ve endüstri atıkları, maden işletmeleri, doğal afetler gibi sebeplerle sulak alanlarımız geri dönüşümü olmayacak şekilde hızla kirlenmektedir. Bu kirleticilerden biri ise ağır metallerdir. Ağır metaller su ortamına doğal kaynaklardan ve insan faaliyeti sonucu karışmaktadır. Metal kirliliğinin çoğu endüstriyel faaliyetler neticesinde oluşmakta ve büyük bir bölümü sularda toplanmaktadır. Ağır metaller, su kaynaklarına, endüstriyel atıklar veya asit yağmurlarının toprağı ve dolayısı ile bileşimde bulunan ağır metalleri çözmesi ve çözünen ağır metallerin ırmak, göl ve yeraltı sularına ulaşmasıyla geçmektedirler. Çalışmamızda Phragmites australis ve Juncus inflexus gibi sulak alan türlerinin farklı organlarında (kök, gövde, yaprak ve çiçek) ve bu bitkilerin biriktirebildiği ağır metal konsantrasyonları ile bu bitkinin doğal olarak yetiştiği ortamlardan alınan toprak örnekleri üzerinde de çalışılarak, Kalsiyum (Ca), Magnezyum (Mg), Demir (Fe), Mangan (Mn), Çinko (Zn), Bakır (Cu), Kurşun (Pb), Krom (Cr), Nikel (Ni) ve Kadmiyum (Cd) gibi elementlerinin miktarları ICP-MS cihazı kullanılarak tespit edilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Our World faces many threats. The most dangerous one is environmental pollution. Water pollution is a part of environmental pollution. Due to industrial and industrial wastes, mining operations and natural disasters, our wetlands are rapidly polluted without being recycled. One of these pollutants is heavy metals. Heavy metals are mixed with water from natural sources and human activity. Most of metal pollution occurs as a result dustrial activities and most of it is collected in water. Heavy metal pass to water resources when industrial wastes or acid rains dissolve the soil and hence the heavy metals present in the compotion and dissolved heavy metal reach the river, lake and groundwater. In this study, we studied the concentrations of heavy metal in different organs (roots, stems, leaves and flowers) or wetland species such as Phragmites australis and Juncus inflexus and soil samples taken from the environment where this plant naturally grows. Calsiyum (Ca), Magnesium (Mg), Iron (Fe), Manganese (Mn), Zinc (Zn), Copper (Cu), Nickel (Ni) and Cadmidyum (Cd) were tried to be determined using ICP-MS.