GAP (boşluk) analizi yöntemiyle Bozcaada'nın korunan alanlarının irdelenmesi
Evaluation of the conservation sites in Bozcaada using the GAP analysis method
  1. Tez No: 596905
  2. Yazar: MERVE AKBAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TÜLAY CENGİZ TAŞLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Korunan alanlar ve biyoçeşitlilik üzerindeki baskı zamanla artarken, buna karşın bu alanlar için gerçekleştirilen koruma faaliyetleri daha az oranda artmakta veya hiç yapılmamaktadır. Yapılan çalışmaların birçoğu ise sosyal, ekonomik politik ve diğer sorunlardan dolayı sonuca ulaşmamakta ve önemli bir sorun hâline gelmektedir. Bu sorunu çözebilmek adına koruma faaliyetlerinin daha geniş kapsamlı, sistematik ve bütüncül yollarla ele alınması gerektiği sonucuna varılmıştır. Koruma alanlarında sistemli ve etkin bir koruma ve kaynak yönetimi sağlayabilmek için geliştirilen Sistematik Koruma Planlaması (SKP) çalışmalarıyla biyolojik çeşitliliğin bütününün kalıcı bir şekilde yönetimi sağlanmaktadır. Araştırmaya konu olan Bozcaada'da sürdürülebilirliğin ve biyolojik çeşitliliğin devamlılığı için sistematik koruma amacı ile araştırma alanı GAP analiziyle irdelenmiştir. GAP (Boşluk) analizi yöntemi kapsamında arazi çalışmaları gerçekleştirilmiş, alan ve biyolojik unsurlara ait bazı fotoğraflar çekilmiştir. Alanın biyolojik verileri derlenmiş ve koruma statüleri incelenmiştir. Elde edilen veriler derlenerek biyotop haritası üretilmiş ve yaşam birlikleri tespit edilmiştir. Daha sonraki aşamada temsilci türler saptanmıştır. Koruma hedeflerinin net bir şekilde belirlenmesinden sonra alandaki koruma sistemi irdelenmiş ve korumadaki boşluklar saptanarak öneri koruma alanları belirlenmiştir. Bu amaçla sistematik bir yaklaşımla koruma planlaması yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The pressure on protected areas and biodiversity has been increasing in time, however protective actions has been increasing in less amount than the pressure. Moreover, most of the actions regarding this matter do not come to a conclusion due to social, economic and other related issues and it becomes a big problem. In order to solve this issue, it is concluded that protecting actions needs to be discussed in more comprehensive, systematic and integrative ways. With the Systematic Protection Plannig which has been developed to provide a systematic and effective protection and resource management the whole biological diversity can be managed permanently. In Bozcaada, which is the subject of the research, the research area has been investigated with GAP analysis for the purpose of systematic conservation for sustainability and biological diversity. Within the scope of GAP analysis method, field studies were carried out and some photographs of the area and biological facts were taken. The biological data of the area were compiled and their protection status was viewed. The data obtained were compiled and biotope map was procreated and life associations were determined. Subsequently, representative species were identified. After a clear determination of the protection aims, the protection system in the area was investigated and the gaps in protection were identified and the proposed conservation areas were determined. For this purpose, conservation planning has been made with a systematic approach.