The gap analysis of Turkish state's children policies and the agenda of children-based csos between 1990s-2018 in Turkey
Türkiye'de 1990-2018 yılları arasında devlet kurumlarının ve çocuk odaklı çalışan sivil toplum kuruluşlarının çocuk gündemlerinin boşluk analizi yöntemiyle karşılaştırılması
  1. Tez No: 590756
  2. Yazar: ESRA ATALAY TUNA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA UMUT BEŞPINAR AKGÜNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Sosyoloji, Public Administration, Sociology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Politika Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
Bu araştırma, çocuk alanında faaliyet gösteren STK'ların gündemi ile çocuk alanında sosyal politikalar geliştirip uygulamaktan sorumlu olan bakanlığın gündemi arasındaki farkı incelemek üzere boşluk analizine dayanmaktadır. Bu amaçla, sivil toplumun ve 2011-2018 yılları arası faaliyet gösteren Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nın çocuk gündemleri karşılaştırılmaktadır. Araştırmada niteliksel ve niceliksel veri toplama yöntemleri kullanılmıştır. Çocuk alanında çalışan uzmanlarla derinlemesine görüşmeler yapılmış, çocuk odaklı çalışan 4490 adet dernek ve vakıfı içeren bir veritabanı oluşturulmuş rastgele seçilen 500 STK analiz edilmiştir. Örneklem, araştırma evrenini +-4,13% hata payı ile temsil etmektedir. Bakanlığın çocuk gündemine ilişkin paylaştığı haberler ise bakanlık websitesinden taranmıştır. Araştırmanın bulgularına göre, bakanlık gündemi ile sivil toplum gündemi arasında ortak konular bulunsa da çocuktan sorumlu bakanlığın çocuk gündemi STK'larınki kadar çeşitli değildir. STK'lar devletin bilgi ve finansal kaynaklarına erişebilen paydaşlar, bu kaynaklardan yararlanamayan ve muhalif olarak görülen STK'lar ve anaakım STK'lar olmak üzere üç ayrı kategoride ele alınabilir. STK'ların çalıştıkları konular da kendi içinde farklılaşmaktadır. Çocuktan sorumlu bakanlık koruma alanında faaliyet gösterirken devletin kaynaklarına yakın olan STK'lar en çok aile, eğitim ve engelli çocuklar alanlarında çalışmaktadır. Devletin kaynaklarına az erişen/çoğu zaman erişemeyen STK'ların gündemleri çocuğa yönelik şiddet, adli sistemde çocuklar, çocuk işçiliği ve yoksulluğu olarak öne çıkmaktadır. Anaakım STK'lar ise kadın, dezavantajlı çocuklar ve sağlık alanında çalışmaktadır. Türkiye'de çocuk gündemi haklar çerçevesinde yaygın değildir ve sınırlı bir çevre tarafından tartışılmaktadır. Araştırmanın temel iddiası, sivil toplum ile devletin çocuk gündemleri arasındaki farkın belli bir ölçüde olması gerektiği ve devletin farklı STK'lar ile diyaloğunu artırarak çocuk politikaları gündemi alanındaki boşluğu kapatmak için proaktif olması gerekliliğidir.
Özet (Çeviri)
This research compares the agendas of civil society organizations facilitate in Turkey in the field of children and the policies of a state institution responsible for children, the Family and Social Policy Ministry operating between the years of 2011-2018. The study is based on gap analysis to examine the differences between the agenda of nongovernmental organizations and the agenda of the ministry responsible for developing and implementing social policies in the field of children. The research design based on multiple data collection methods. First of all, in-depth interviews were conducted with experts working in the field of children. Within the scope of this study, a database of 4490 CSOs including associations and foundations working for/with children was aggregated and a sample of 500 of these CSOs were analyzed. The sample represents the research population with +-4,13% error of margin. In addition, the MFSP news related to child work were scanned from the official website of the ministry. The main finding is although there are common issues between the state and the CSOs, the child agenda of the ministry responsible for the child is not as diverse as that of the CSOs. CSOs can be categorized into three categories: stakeholders that have access to the information and financial resources of the state, CSOs that cannot benefit from these resources and are seen as distant, and other mainstream CSOs. The issues that CSOs work on differ in themselves. The ministry responsible for the child operates in the field of child protection. CSOs which are close to the state's resources mostly work in the fields of family, education and disability. The agendas of CSOs with little or no access to state resources are highlighted as violence against children, children in the judicial system, child labor and poverty. Mainstream CSOs work on women, disadvantaged children and health. The children's rights agenda in Turkey is discussed by a limited environment. The main argument of the research is that the difference between the children's agendas of civil society and the state should be to a certain extent and that the state should be more active in order to close the gap in the field of child policy agenda by increasing the dialogue with different non-governmental organizations.