İstanbul Avrasya gösteri ve etkinlik alanı alternatif enerji yatırımı fizibilite çalışması
Istanbul Eurasia exhibition center and event area alternative energy investment feasibility study
- Tez No: 596910
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ VEDAT ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Global dünyada enerjinin dönüşüm içerisinde olması, fosil enerji kaynaklarının sınırlı rezerv durumları ve çevreye vermiş olduğu olumsuz etkileri sebebiyle son yıllarda alternatif yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelimi arttırmaktadır.Türkiye'de de sanayileşmenin günden güne gelişip artmasına paralel olarak enerji ve elektriğe olan ihtiyaç da aynı şekilde artmaktadır. Yapılan bu çalışmasında, dünya geneli ve ülkemize ait yenilenebilir enerjinin kaynaklarının güncel durumuna değinilmiştir. HelioScope isimli yazılımla ile çeşitli modellemeler simüle edilip, otopark alanında optimum yatırım ve amortisman ile maksimum verim sağlayacak model aranmıştır. Ele alınan iki çalışmada mevcut alanda ağaç gölge etkisiz ve ağaç gölge etkisi olmak üzere iki ayrı sistem olarak modellenmiştir. Bu iki sistemin, yıllık enerji üretim miktarları, işletme maliyetleri, yatırım maliyetleri incelenmiştir. Sonuç olarak gölgesiz model enerji üretimi bakımından %70 daha verimli hesaplanırken, yatırımın amortisman süreleri ise gölgesiz modelde 3 yıl iken, gölgeli modelde uygulamanın gölge etkisi sebebiyle makul olmadığı kanaatine varılmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Yenilenebilir Enerji, Güneş Enerjisi, HelioScope Yazılımı, Enerji, Simülasyon, Maliyet Analizi, Amortisman Süresi
Özet (Çeviri)
The transformation of energy in the global world increases the tendency for alternative renewable energy sources in recent years due to the limited reserve status of fossil energy resources and the negative impacts on the environment. Turkey also develop in parallel to increase by the day's industrialization is increasing need for energy and electricity in the same way. In this study, the current state of the sources of renewable energy belonging to our country and of the world are mentioned. With HelioScope software, various models have been simulated and the model has been searched for optimum efficiency with maximum investment and depreciation in the parking area. In the two studies discussed, the tree was modeled as two separate systems; the shadow was ineffective and the tree shadow effect was present. Annual energy production amounts, operating costs and investment costs of these two systems are examined. As a result, while the shadowless model is calculated 70% more efficiently in terms of energy production, the depreciation period of the investment is 3 years in the shadowless modeland it is concluded that the application in shaded model is not reasonable due to the shadow effect. KEYWORDS: Renewable Energy, Solar Energy, HelioScope Software, Energy, Simulation, Cost Analysis, Amortization Time