Sarıçay havzası (Çanakkale) florası
Flora of Sariçay basin (Çanakkale)
  1. Tez No: 596909
  2. Yazar: OĞULCAN GÜRBÜZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERSİN KARABACAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Botanik, Biology, Botany
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Çanakkale il sınırları içerisinde yer alan Sarıçay Havzası (Atikhisar Vadisi) florasını tespit etmek amacıyla 2018-2019 yılları arasında bölgede arazi çalışmaları yapılmıştır. Bu çalışmalar esnasında yaklaşık 272 bitki örneği toplanmıştır. Ayrıca alandan daha önceden toplanmış herbaryum örneklerine de ulaşılmıştır. Toplanan örneklerin teşhis edilmesiyle 64 familyaya ait 168 cins, tür ve tür altı düzeyde 261 takson tespit edilmiştir.Araştırma alanında en fazla türe sahip ilk üç familya sırasıyla Fabaceae (27 takson),Poceae (26 takson), Asteraceae (23 takson)'dir. En fazla taksonu olan cins Trifolium (10takson) ikincisi ise Crocus ve Alyssum (5'er takson)'dur. Atikhisar barajı havzası, Akdeniz fitocoğraya bölgesinde yer almaktadır. Bitki taksonlarının fitocoğrafik bölgelere göre dağılımı; 57 tanesi (%21,8) Akdeniz, 29 tanesi (%11,1) Doğu Akdeniz elementi, 15 tanesi(%5,7) Avrupa-Sibirya elementi, 3 tanesi (%1,1) İran-Turan elementi, ve 157 tanesi(%60,2) fitocoğrafik bölgesi belli olmayan veya geniş yayılışlıdırlar. Çalışma alanında 13 endemik takson (% 4,6) tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Field studies were conducted in the region between 2018-2019 in order to determine the flora of Sarıçay Basin (Atikhisar Valley) located within the borders of Çanakkale province. During these studies, approximately 272 plant samples were collected. In addition, previously collected herbarium samples were obtained from the area.By identifying the collected samples, 261 taxa of 168 genera, species and subspecies belonging to 64 families were determined. The first three families with the most species inthe research area are Fabaceae (27 taxa), Poaceae (26 taxa), Asteraceae (23 taxa) respectively. Trifolium (10 taxa) and Crocus (5 taxa) and Alyssum (5 taxa) are the most common taxa. Atikhisar dam basin is located in the Mediterranean phytogeography region. Distribution of plant taxa according to phytogeographical regions; 57 taxa (21.8%)Mediterranean, 29 taxa (11.1%) Eastern Mediterranean element, 15 taxa (5.7%) Euro-Siberian element, 3 taxa (1.1%) Iran-Turanian element, and 157 of them (60.2%) areunknown or wide spread phytogeographic region. Thirteen endemic taxa (4.6%) were detected in the study area.